Tarnogórski nauczyciel przed komisją dyscyplinarną dla nauczycieli za udział w Strajku Kobiet

Do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim został skierowany wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela liceum w Tarnowskich Górach w związku z jego udziałem w manifestacjach po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.
Zobacz wideo

Poinformował o tym w środę na swoim profilu w portalu społecznościowym nauczyciel Michał Sporoń, publikując też pismo, jakie trafiło w tej sprawie do dyrektora szkoły, w której pracuje. Skomentował je słowami "Wolność zwycięży" oraz "Walczymy dalej o nasze prawa obywatelskie!". Zawiadomienie w jego sprawie skierowała do Kuratorium Oświaty w Katowicach posłanka PiS Barbara Dziuk.

Postępowania wyjaśniające związane z zaangażowaniem nauczycieli w manifestacje po wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów antyaborcyjnych zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Kuratorium Oświaty w Katowicach wszczęli w sumie wobec czworga nauczycieli. Po jego przeprowadzeniu w sprawie Sporonia rzecznik dyscyplinarny za zgodą kuratora oświaty skierował do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Komisja dyscyplinarna pierwszej instancji wydaje na rozprawie postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego albo o odmowie jego wszczęcia. Komisja dyscyplinarna wydaje orzeczenie o uniewinnieniu lub ukaraniu – mocą którego uznaje obwinionego winnym w całości lub w części zarzucanego mu czynu i wymierza karę dyscyplinarną. Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczyciela.

Wczoraj pisaliśmy o Iwonie Ochockiej, nauczycielce z Tczewa, którą z kolei wezwała rzeczniczka dyscyplinarna Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Również za udział w Strajkach Kobiet.

Wyrok tzw. TK z 22 października ub. roku w sprawie przepisów antyaborcyjnych został opublikowany w Dzienniku Ustaw w ubiegłą środę, 27 stycznia, po godz. 23.00, a w nocy w Monitorze Polskim ukazało się jego uzasadnienie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM