Fusy od kawy zamiast soli na chodnikach. Kolejne samorządy decydują się na eksperyment

Już nie sól, ale fusy od kawy pojawią się na oblodzonych krakowskich chodnikach. Władze miasta przetestują pomysł, który jako pierwszy wprowadził Lwów. W ślad za Krakowem idą też kolejne samorządy. Na takie rozwiązanie entuzjastycznie reagują zarówno ekolodzy, jak i mieszkańcy.
Zobacz wideo

Sól, choć wysypana na ulice i chodniki szybko radzi sobie ze śniegiem, to jednak ma szereg wad. Nie tylko niszczy buty, samochody, ale też sprawia ból zwierzętom. Dlatego kolejne samorządy szukają alternatyw. Jedną z nich są fusy z kawy. Jako pierwsze takie rozwiązanie wprowadziły władze Lwowa, a pomysł podpatrzyły władze Krakowa, które już wkrótce zaczną wykorzystywać fusy. 

- Z jednej strony eksperymentujemy i szukamy takiego zero-waste'owego rozwiązania, z drugiej strony fusy i tak są bardzo dobrym materiałem na kompostowanie, więc trochę w naturalny sposób nawozimy parki - tłumaczył w TOK FM Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Akcja może pomóc również krakowskim kawiarniom, które bardzo mocno ucierpiały przez pandemię i zamknięcie gastronomii. - Odzew właścicieli kawiarni jest niezwykle pozytywny, sami zachęcają krakowian do tego, żeby przyjść na kawę, wziąć ją na wynos i w ten sposób przyłączyć się do akcji - mówił Kempf. - To jest ten aspekt, którego się w ogóle nie spodziewaliśmy - dodał. 

Posypywanie fusami chodników w krakowskich parkach rusza od wtorku, a na taki krok decydują się również inne samorządy. Burmistrz Wojkowic ustawił już w mieście "fusomaty", do których mieszkańcy mogą wrzucać fusy. Pilotażowy program zapowiedział też wiceburmistrz warszawskiego Ursynowa Bartosz Dominiak. 

"Dziś zaczęliśmy zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów. Od jutra zamierzmy posypywać nimi chodnik wzdłuż budynku ratusza od strony parkingu. Naszym celem jest przede wszystkim zebranie na przyszłość doświadczeń oraz opinii mieszkanek i mieszkańców" - napisał wiceburmistrz. 

Mieszkańcy Ursynowa, przynajmniej w komentarzach, zapowiedź przyjęli bardzo entuzjastycznie. Również ekolodzy wymieniają zalety użycia fusów od kawy. "Wykorzystanie odpadów, poprawa jakości gleby, ochrona psich łap oraz aromat dodający energii spacerowiczom" - wymieniają autorzy bloga "Green projects". 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM