Od jutra wchodzą w życie nowe obostrzenia. Opublikowano rozporządzenie. Sprawdź, co się zmienia

Od piątku 12 lutego poluzowane będą niektóre z obowiązujących dotychczas obostrzeń epidemicznych. Otwarte będą m.in. kina i stoki narciarskie, ale nie tylko. W czwartek po południu opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które dokładnie opisuje wszystkie zmiany.
Zobacz wideo

Wielu komentatorów zwracało uwagę, że rozporządzenie zostało opublikowane dość późno - ledwie kilkanaście godzin przed wejściem w życie nowych epidemicznych zasad.

W dokumencie przewiduje się przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego 2021 r. Rozporządzenie ma wejść w życie z piątkiem, 12 lutego 2021 r., z wyjątkiem niektórych zapisów.

Nowe obostrzenia. Co się zmienia?

Do 28 lutego instytucje kultury, takie jak kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury "w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych" mogą wznowić działalność. Ale pod następującymi warunkami: "udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków".

W rozporządzeniu zaznaczono, że obowiązek udostępniania co drugiego miejsca oraz zachowania odległości, nie dotyczy "widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia; widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, (...), osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie". Obowiązek ten nie dotyczy także "osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Nadal może być prowadzona działalność muzeów, galerii sztuki.

Nowe zasady. Otwarte stoki narciarskie, hotele i... kasyna

Rozporządzenie przewiduje także uruchomienie stoków narciarskich.

Ponadto do 28 lutego dopuszczalne jest prowadzenia usług hotelarskich, w hotelach, motelach i pensjonatach; dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie.

"Do dnia 28 lutego 2021 r. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) może znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi" - czytamy.

Przed wejściem do kasyna lub obiektu, w których są automaty do gier hazardowych, ma być umieszczona m.in. informacja o limicie osób.

Decyzja o otwarciu kasyn wywołała dyskusję w mediach społecznościowych i oburzenie m.in. po stronie polityków opozycji. 

"Jakim cudem rząd nagle dodaje kasyna do listy firm, które mogą od jutra funkcjonować? Skoro restauracje, siłownię, kluby fitness czy bary mają być dalej zamknięte" - dziwił się poseł PO Marcin Kierwiński.

"Rząd otwiera kasyna. Restauracje, kawiarnie, siłownie dalej zamknięte. Kto i u kogo lobbuje na rzecz hazardowego biznesu?" - wtórował mu Bogdan Klich, także z PO.

Wesołe miasteczka i parki rozrywki dalej zamknięte

Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego 2021 r. zakazana jest działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.21.Z), pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, a także innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A) oraz ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B, z wyłączeniem działalności związanej z obsługą stoków narciarskich.

Dodatkowo regulacja umożliwi organizację egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

Szczepienia dla weterynarzy?

"Ponadto proponuje się uzupełnienie kolejności szczepień przeciwko COVID-19 o urzędowych lekarzy weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby" - czytamy w rozporządzeniu.

Zgodnie z rozporządzeniem nadal zamknięte mają pozostać aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness; gastronomia będzie wydawać posiłki na wynos. "Rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu" - napisano.

Uwzględnia ono także wznowienie działalności uzdrowisk od 11 marca. Warunkiem rozpoczęcia leczenia będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta.

Zakłada również umożliwienie prowadzenia hoteli przy ograniczeniu udostępnienia nie więcej niż 50 proc. pokoi. Proponowane przepisy zwalniają jednak z tego ograniczenia obiekty Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, które świadczą usługi dla aplikantów sędziowskich i prokuratorskich "oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności KSSiP, w tym uczestniczących w organizowaniu i przeprowadzaniu konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską oraz egzaminu sędziowskiego i egzaminu prokuratorskiego".

Szkoły bez zmian

Przypomnijmy - bez zmian pozostaje kwestia oświaty. W czwartek minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że do końca lutego nauka odbywa się tak, jak do tej pory. Tylko najmłodsi uczniowie będą więc chodzić na lekcje do szkół. Resztę czeka nauka zdalna.

TOK FM PREMIUM