Polska firma chwali się, że wynalazła urządzenie do wykrywania COVID-19. Testował je prezydent Andrzej Duda

Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. - To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas prezentacji urządzenia.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda dokładnie opisał, jak wygląda badanie maszyną. Uprzedził też, że otrzymał wynik negatywny, który trzeba jednak potraktować "nieoficjalnie", bowiem urządzenie nie zostało jeszcze dopuszczone do użytku.  - Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli, czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie - wyjaśniał działanie wynalazku. 

- To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce - mówił prezydent podczas prezentacji urządzenia firmy ML System. Urządzenia, które ma wykrywać koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Zdaniem prezydenta wynalazek robi "niesamowite wrażenie". - Odkrycie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej - oznajmił Duda. 

Andrzej Duda wyraził również nadzieję, że urządzenie to nie tylko zapobiegnie wielu zakażeniom koronawirusem i uchroni wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwom - jak twierdził - nie tylko w Polsce. - Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i - mam nadzieję - rozsławi firmę na całym świecie - powiedział prezydent.

- Wielokrotnie prosiłem przedsiębiorców, by tworzyć centra badawczo-rozwojowe i tak jest właśnie tutaj - mówił Duda. Podkreślił, że urządzenie, które opracowano pod Rzeszowem, jest "niezwykłym przykładem innowacyjnej myśli, naprawdę można śmiało powiedzieć, że wręcz genialnym, biorąc pod uwagę, jak do tej pory wygląda diagnostyka koronawirusa".

Urządzenie wynaleziono w kilkadziesiąt dni

Firma ML System wynalazła urządzenie, choć na co dzień nie produkuje sprzętu medycznego, tylko panele fotowoltaiczne. Prezes spółki Dawid Cycoń powiedział, że "na naszych oczach dokonuje się rewolucja technologiczna, rewolucja walki z koronawirusem".

Prezes stwierdził, że w firmie ML System w kilkadziesiąt dni stworzono urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa. - Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia - mówił. Wyraził nadzieję, że urządzenie będzie masowe stosowane w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM