Bieszczady. Drugi stopień zagrożenia lawinowego i 17 stopni mrozu

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Termometry w piątek rano, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały -17 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo

Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski, zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

Na wysokości połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna; kształtuje się w przedziale 30-90 cm. Miejscami zaspy dochodzą do 200 cm.

- Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki. Mieć ze sobą też naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" – mówił Dąbrowski.

Ze względu m.in. na obfite opady śniegu w górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W partiach szczytowych dodatkowym utrudnieniem są silny wiatr i ograniczoną widoczność.

DOSTĘP PREMIUM