25 lat więzienia dla Emila B., który zabił nożem nastolatka w warszawskiej szkole

Warszawski Sąd Okręgowy skazał w środę na 25 lat więzienia Emila B., który w maju 2019 r. w jednej ze szkół w stołecznym Wawrze zabił nożem 16-letniego Jakuba K. Emil B., który w dniu zabójstwa miał 15 lat, odpowiadał przed sądem jak osoba dorosła.

Sąd orzekł także zapłatę 150 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz rodziny ofiary.

Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił Emilowi B. dokonanie zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Emil B. przygotowywał się do popełnienia przestępstwa, opisywał w korespondencji telefonicznej przewidywane konsekwencje czynu, którymi miały być pobyt na izbie dziecka oraz w zakładzie poprawczym, a także w sposób planowy popełniał czyn.

W czasie zdarzenia Emil B. był pod wpływem substancji psychoaktywnych. Z treści opinii sądowo–psychiatryczno-psychologicznej sporządzonej po przeprowadzeniu obserwacji psychiatrycznej wynika jednak, że dopuszczając się zabójstwa był w pełni poczytalny.

Emil B. w trakcie czynności przed sądem rodzinnym, jak również przed prokuratorem, nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odmówił też składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania.

Zgodnie z art. 54 §2 Kodeksu karnego wobec sprawcy, który w czasie przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności. W związku z tym Emilowi B. groziło do 25 lat więzienia.

DOSTĘP PREMIUM