Prokuratura Krajowa pozywa niepokorną prokuratorkę. Domaga się przeprosin i wpłaty środków na cel społeczny

Prokuratura Krajowa poinformowała, że wystąpiła na drogę sądową w związku z - jak podano w komunikacie - "szkalującymi wypowiedziami" jednego z prokuratorów. Chodzi o Katarzynę Kwiatkowską i jej wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej".
Zobacz wideo

Prokurator Katarzyna Kwiatkowska jest jedną z tych osób, które - decyzją Prokuratury Krajowej - zostały oddelegowane do nowych jednostek, odległych od miejsca zamieszkania i dotychczasowego miejsca pracy nawet o setki kilometrów. Kwiatkowska została wysłana do prokuratury w Golubiu-Dobrzyniu, oddalonej od Warszawy (gdzie pracowała) o około 180 kilometrów. 

Kwiatkowska to też szefowa prokuratorskiego stowarzyszenia Lex super omnia, która otwarcie sprzeciwia się reformom wymiaru sprawiedliwości wprowadzanym przez obecny rząd.

Od początku - także w TOK FM - podkreślała, że decyzja o jej zesłaniu nie zawierała żadnego uzasadnienia. W rozmowie z Ewą Ivanovą z "Gazety Wyborczej" Kwiatkowska powiedziała: "Kiedyś te rządy się skończą i przyjdzie czas merytorycznych rozliczeń. W przypadku prokuratora Bogdana Święczkowskiego w grę będzie wchodziło wiele postępowań nie tylko dyscyplinarnych, ale też karnych. Nie chce nikogo straszyć, ale stowarzyszanie gromadzi na to dowody".

I właśnie w związku z tą wypowiedzią Prokuratura Krajowa zamierza wystąpić na drogę sądową. "Wypowiedzi Pani prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej (...) zawierające insynuacje, że kierownictwo Prokuratury Krajowej dopuszcza się przestępstw i innych naruszeń, są bezprawne. Podważają autorytet Prokuratury Krajowej i godzą w jej dobre imię" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w środę na stronie internetowej PK.

Dalej przedstawiciele prokuratury stwierdzają, że Katarzyna Kwiatkowska - "przedstawiając Prokuraturę jako instytucję, gdzie dochodzi do łamania przepisów prawa, podważa wiarygodność i narusza godność urzędu, który sama reprezentuje".

"Kierownictwo Prokuratury Krajowej szanuje zagwarantowaną każdemu konstytucyjnie wolność wypowiedzi i prawo do krytyki, jednak tego rodzaju bezprawne, nieprawdziwe i szkalujące wypowiedzi pełniącego swoje obowiązki prokuratora muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Dlatego Prokuratura Krajowa wystąpiła wobec autorki na drogę sądową" - informują śledczy.

Od prokurator Kwiatkowskiej domagają się "zaniechania naruszeń, opublikowania stosownych przeprosin i wpłaty określonej kwoty na cel społeczny".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM