Polacy nie wierzą, że Kościół sam rozliczy księży-pedofilów. Liczą na państwo [SONDAŻ]

Polacy nie wierzą w to, że Kościół samodzielnie rozliczy przestępców seksualnych w swoich szeregach - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" opublikowanego w piątkowym wydaniu. Prawie 38 proc. badanych uważa, że tylko państwo ma szanse na rozwiązanie problemu pedofilii wśród księży.
Zobacz wideo

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał respondentów, czy w świetle kolejnych skandali, które wstrząsnęły Kościołem, dotyczących wykorzystywania seksualnego nieletnich można uznać, że instytucja ta "poradzi sobie z tymi problemami sama". Odpowiedzi twierdzącej udzieliło tylko 11 procent badanych. 

Kolejna możliwość to presja społeczna: "Żeby Kościół rozliczył się z tych spraw, potrzebny jest nacisk wiernych, mediów, etc." - tego zdania jest 22,5 proc. badanych - wynika z sondażu, który publikuje "Rz".

26,3 proc. twierdzi, że "polscy biskupi nie uporają się z tym sami, konieczna jest pilna interwencja Watykanu". Największa grupa  - 37,6 proc. - jest przekonana, że "za rozliczenie Kościoła z przestępstw pedofilii powinno wziąć się państwo". - Tylko 2,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania, co oznacza, że sprawa pedofilii wśród księży jest powszechnie znana - podaje gazeta. Dodaje, że ci, którzy ufają Kościołowi, że sam rozwiąże ten dramatyczny problem, "stanowią zaledwie jedną dziesiątą badanych".

Według dziennika odsetek respondentów w poszczególnych grupach różni się w zależności od deklaracji wiary badanego. "Wśród osób deklarujących, że są 'wierzące i praktykujące', w możliwość rozwiązania problemu przez Kościół we własnym zakresie wierzy 28 proc. badanych, a w grupie 'wierzących i niepraktykujących' - już tylko 7 proc." - czytamy. Z kolei 'niewierzący i niepraktykujący' w ogóle takiej możliwości nie wskazali. Odwrotnie jest w kwestii państwa: 'niewierzący i niepraktykujący' najczęściej je wskazują jako instytucję sprawczą w kwestii pedofilii wśród duchownych - 52 proc., podobnie jak 'niewierzący, praktykujący' - 54 proc. Wśród wiernych w moc państwa wierzy tylko 17 proc. - dodaje "Rz".

W interwencję Watykanu rozwiązującą problem wierzy 38 proc. katolików praktykujących i tylko 10 proc. niewierzących i niepraktykujących - podaje gazeta.

Badanie CATI przeprowadziła na zlecenie "Rzeczpospolitej" firma IBRiS 19-20 lutego 2021 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM