Ile zarabia Jacek Kurski? Poseł Nowoczesnej ujawnił kwoty

Ponad 2,7 mln złotych - tyle pieniędzy przez pięć lat miał zarobić Jacek Kurski jako prezes Telewizji Polskiej. Kwotę ujawnił poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.
Zobacz wideo

Informacje dotyczące zarobków szefa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego poseł Adam Szłapka otrzymał w ramach dostępu do informacji publicznej. Nie było to proste, bo TVP odpowiedziała politykowi po ponad dwóch miesiącach od wysłania zapytania w tej sprawie. Na konferencji Szłapka zwrócił też uwagę, że wynagrodzenie Kurskiego podano nie wprost, ale w sposób "zaszyfrowany", jako mnożnik wielokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w danym roku.

Z zestawienia, które przygotował i opublikował w mediach społecznościowych poseł Szłapka wynika, że prezes TVP zarobił najwięcej w roku 2018 - blisko 812 tysięcy złotych. 

W 2019 roku zarobki Kurskiego wynosiły blisko 759 tysięcy, w 2017 roku - 545 tysięcy, w 2016 roku - 304 tysiące, a w minionym (2020) roku - nieco ponad 290 tysięcy. Łącznie daje to kwotę ponad 2,7 mln zł. 

Zdaniem posła Szłapki kwota ta nie jest jednak kompletna. - Informacja dotyczy zarobków Kurskiego jako prezesa Telewizji Polskiej, ale w 2020 roku przez kilka miesięcy prezesem nie był. Pełnił w tym czasie funkcję doradcy zarządu TVP i tych zarobków w odpowiedzi nie ma - zauważył polityk. Zapowiedział, że będzie ten wątek sprawdzał dalej. 

Przypomnijmy, Jacek Kurski jest prezesem TVP od 2016 roku. Został odwołany z tego stanowiska na początku marca, przy okazji sporu o udzielenie mediom publicznych rekompensaty w wysokości około 2 mld zł. Media spekulowały, że odejścia Kurskiego oczekiwał prezydent Andrzej Duda, który stał wówczas przed wyborem - podpisać czy nie podpisywać ustawy przyznającej mediom te pieniądze. W sierpniu 2020 roku Kurski ponownie został prezesem TVP.

TOK FM PREMIUM