Wyrok w sprawie tęczowej Matki Boskiej. Sąd nie dopatrzył się obrazy uczuć religijnych

Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił Elżbietę Podleśną oraz dwie inne kobiety oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
Zobacz wideo

Chodzi o naklejki z Matką Boską w tęczowej aureoli, które Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra w kwietniu 2019 roku rozklejały w pobliżu jednego z płockich kościołów, w których znajdował się homofobiczny - ich zdaniem - wystrój Grobu Pańskiego. Był on zbudowany z kartonów, na których widniały hasła takie jak "kłamstwo", "nienawiść" czy "gender" i "LGBT".  

Oskarżyciele - wśród których znajdowała się m.in. Kaja Godek, działaczka pro-life i proboszcz parafii Tadeusz Łepkowski - domagali się po półtora roku prac społecznych dla każdej z kobiet. Obrońcy chcieli całkowitego uniewinnienia, bo ich zdaniem nie doszło do obrazy uczuć religijnych.

Sąd uniewinnił Podleśną

We wtorek, decyzją Sądu Rejonowego w Płocku, kobiety zostały uniewinnione w sprawie obrazy uczuć religijnych. 

Sędzia w uzasadnieniu wyroku stwierdziła, że działania aktywistek miały na celu "ochronę osób dyskryminowanych", a nie znieważenie obrazu Matki Boskiej. 

Sędzia odniosła się też do dwóch stanowiskach Sądu Najwyższego z 2008 i 2015 roku. Idąc ich tropem, nalepki z Maryją w tęczowej aureoli muszą być oceniane przez pryzmat społecznych norm kulturowo-obyczajowych i powszechnie przyjętych kryteriów oceny czegoś jako obraźliwe. Żeby uznać je za obraźliwe musiałyby też wyrażać pogardę dla drugiej osoby czy, w tym przypadku, symbolu religijnego. W ocenie sądu nie miało to miejsca.

Proces w tej sprawie ruszył 13 stycznia 2021 r. Odbyły się dwie rozprawy - ostatnia 17 lutego. Na antenie TOK FM Podleśna przyznała, że proces jest dla niej niezwykle męczący. - To wyczerpujące stawiać czoła takim oskarżeniom i słuchać w kółko powtarzanych nieprawd. Dużo emocji wywołują też jawnie homofobiczne wystąpienia drugiej strony. Choć Godek dzisiaj nie było w sądzie, to ksiądz Łepkowski radził sobie za dwoje - relacjonowała aktywistka.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM