W weekend powróci lekka zima. Sprawdź prognozę pogody

W nadchodzący weekend należy spodziewać się powrotu lekkiej zimy na terenie całej Polski. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nocy - szczególnie we wschodniej części kraju i kotlinach górskich - temperatury spadną do minus ośmiu stopni Celsjusza.
Zobacz wideo

Według ostatnich prognoz IMGW, w nadchodzący weekend w całym kraju należy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem, a nocami oraz na północy Polski również śniegu. Nocami mróz, szczególnie na wschodzie oraz w kotlinach górskich, gdzie temperatura może spaść do minus 8 stopni Celsjusza. Najwięcej słońca prognozuje się na zachodzie i południu, tam też będzie najcieplej - do 6 stopni na plusie. Umiarkowany, a okresami też dość silny i porywisty, wiatr wiał będzie z północnego zachodu i zachodu. Nad morzem porywy wiatru osiągać mogą nawet 80 km/h, w górach do 70 km/h powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę (6 marca) Polska nadal będzie w zasięgu klina wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północy i północnego zachodu będzie napływała mroźna, arktyczna masa powietrza. Ciśnienie powoli będzie spadać.

Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni w Suwałkach, Kielcach i Krakowie, przez 2 stopnie w Warszawie do 5 stopni w Szczecinie, Zielonej Górze. Najchłodniej będzie w Zakopanem, gdzie termometry wskażą minus 4 stopnie. W wysokich partiach Beskidów temperatura może spaść do minus 8, a na szczytach Tatr do minus 12 stopni Celsjusza.

W niedzielę pogodę nad Polską będzie kształtował niż znad Rosji. Ciśnienie początkowo będzie spadać, potem wzrośnie. Temperatury maksymalnie nie będą różniły się od tych z soboty. Najcieplej będzie w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim, gdzie w niektórych miejscach temperatura maksymalna dojdzie do 6 stopni Celsjusza. Tu też spodziewane są jedne z najniższych temperatur. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od minus 8 do minus 6 stopni Celsjusza.

Gdzie spadnie śnieg?

W regionie obejmującym województwa mazowieckie, łódzkie i lubelskie spodziewane są okresowe opady śniegu. W dzień, na południu regionu zachmurzenie będzie umiarkowane, a na pozostałym obszarze - duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu przewidywane są głównie na północy Mazowsza. Temperatura maksymalna od 2 do 4 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h.

Dla rejonu obejmującego woj. małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie prognozowane jest zachmurzenie małe i temperatury maksymalne od 3 do 5 stopni, za wyjątkiem rejonów podgórskich (od minus 1 do 2 stopni). W Zakopanem należy spodziewać się maksymalnie 2 stopni Celsjusza. W Krakowie, Kielcach i Rzeszowie termometry wskażą maksymalnie 5 stopni.

TOK FM PREMIUM