"Wyborcza": Obajtek dostał milionową zniżkę na apartament na warszawskim Bemowie

Blisko 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy (zamiast ponad 12 tys.) miał zapłacić Daniel Obajtek za apartament na warszawskim Bemowie - opisuje "Gazeta Wyborcza". Z ustaleń dziennika wynika, że szef Orlenu zaoszczędził na transakcji 1 mln zł, a w tym samym roku kierowany przez niego koncern został sponsorem piłkarskiego przedsięwzięcia dewelopera. Spółka odniosła się do tekstu w oświadczeniu.
Zobacz wideo

Chodzi o apartament położony na osiedlu Awangarda, który kilka lat temu wybudowała firma Profbud. Znajduje się on tuż przy Forcie Bema. To malownicza okolica, pełna terenów zielonych. Mieszkania wykończone są w wysokim standardzie, z widokiem - z jednej strony - na park, a z drugiej (na wyższych kondygnacjach) - na panoramę Warszawy. 

Jak pisze "Wyborcza", w 2018 roku apartament na osiedlu Awangarda zakupił Daniel Obajtek. "Wybrał jedno z największych mieszkań na ostatnim piętrze najwyższego budynku na osiedlu: z dużym przeszklonym ogrodem zimowym i widokiem na Warszawę. Zapłacił za nie tylko 1,3 mln zł, czyli 6,9 tys. zł za metr kwadratowy" - czytamy w dzienniku.

"Wyborcza" pisze też, że dotarła do cennika mieszkań tamtego osiedla, z którego wynika, że podobne apartamenty kosztowały 12 499 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że 187-metrowa nieruchomość, jaką kupił Obajtek, powinno się zapłacić ponad 2,2 mln zł. 

"Obajtek apartamentu nie kupił sam. Jak wynika z dokumentów dotyczących transakcji pomiędzy prezesem Orlenu a Profbudem, zrobił to wraz z 31-letnią wówczas Pauliną Salą. Oboje zawarli z deweloperem wspólną, specyficzną umowę - 500 tys. zł wpłacili od razu, a pozostałe 800 tys. mieli spłacać solidarnie po połowie do grudnia 2019 r. W dużych ratach, nawet po 150 tys. zł" - opisuje "GW".

"Wyborcza" zwraca też uwagę na jeszcze jeden wątek. Pisze, że w 2018 roku PKN Orlen został sponsorem strategicznym Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno. W tym samym roku firma Profbud została jej sponsorem tytularnym. "Ale to nie koniec. W 2021 r. sponsorem głównym Akademii została też Energa, należącą już do grupy Orlenu" - pisze dalej "GW".

Orlen i Profbud odpowiadają na publikację

Firma Profbud odniosła się do tekstu w oświadczeniu przesłanym PAP. Przekonuje w nim, że "na rynku nowych mieszkań występuje następująca zależność - im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m kw. jest niższa". 

Oświadczenie wydał również Orlen. Porusza w nim głównie wątek sponsorowania piłkarskiej akademii. Przedstawiciele spółki przekonują, że Orlen - jako największy mecenas polskiego sportu wspiera go na poziomie zawodowym i amatorskim. "Na południu Polski wspierany jest Beniaminek Krosno, który jest jedną z najlepszych akademii piłkarskich w kraju. Akademia ta działa od 14 lat" - potwierdzono.

Spółka zaznaczyła, że każda umowa sponsoringowa PKN Orlen jest realizowana w oparciu o restrykcyjne procedury regulujące zakup i rozliczanie tego typu usług.

W piątek również "Newsweek" napisał o kolejnych nieruchomościach mających należeć obecnie lub w przeszłości do Daniela Obajtka. Ich łączną wartość szacuje się na prawie 3 mln zł. Część z nich Obajtek miał zakupić jeszcze jako samorządowiec, niektóre miał przepisać na członków rodziny. 

Willa w Sasinie, domki w Kopalinie, posiadłość w Stróży, dwa mieszkania w Myślenicach, dworek w Borkówku, dom i działki w Lanckoronie, willa w Łężkowicach - wymieniał "Newsweek".

Z kolei w sobotnim artykule portal OKO.press wskazywał aż 15 posiadłości, które miały należeć do Obajtka

DOSTĘP PREMIUM