Rośnie liczba apostazji. Tylko w archidiecezji krakowskiej w 2020 roku było ich 445

Rośnie liczba apostazji, czyli oficjalnych wystąpień z Kościoła. Tylko w archidiecezji krakowskiej średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób, w 2019 roku było ich już 123, a w 2020 - 445 - wynika z danych krakowskiej kurii.
Zobacz wideo

- To wciąż niewielki promil w skali archidiecezji, ale każdy przypadek jest dla nas trudny i ważny. Chcemy zapewnić wszystkie osoby, które odeszły, że zawsze mają możliwość powrotu, Kościół zawsze jest dla nich otwarty i przyjmie ich z powrotem z miłością. Te osoby zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie - powiedział PAP rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Do badań nt. skali i motywów apostazji prawdopodobnie wróci Instytut Statystki Kościoła Katolickiego im. Witolda Zdaniewicza. ISKK po raz pierwszy zajął się tematem apostazji w Polsce w 2011 roku. Według zgromadzonych wówczas danych wnioski o apostazję w całej Polsce w ciągu 2010 roku złożyło 459 osób. Według nieoficjalnych źródeł rok 2020 był rekordowy pod tym względem.

Na początku 2021 roku ISKK przeprowadził badanie pilotażowe wśród 210 osób, które dokonały aktu wystąpienia z Kościoła. - Badanie wskazało, że zasadniczo są to osoby z dużych miast i stosunkowo młode, zaś najważniejszą przyczyną formalną wystąpień z Kościoła nie jest brak wiary, lecz negatywne postrzeganie instytucji Kościoła - wyjaśnił PAP na początku marca dyrektor instytutu ks. dr Wojciech Sadłoń.

Zgodnie z dekretem Konferencji Episkopatu Polski ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty, aby oświadczenie dotyczące apostazji było skuteczne, musi być wyrażone przez osobę pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych i "w sposób świadomy i wolny". Deklarację wystąpienia w formie pisemnej składa się osobiście u proboszcza swego miejsca zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć świadectwo chrztu. Kopię aktu oraz kopię świadectwa chrztu proboszcz przesyła do kurii diecezji. Adnotację o apostazji wpisuje się na marginesie aktu chrztu odstępcy.

Licznik apostazji

Kilka miesięcy temu "Licznik apostazji" uruchomili politycy Wiosny: Agata Diduszko-Zyglewska, Joanna Scheuring-Wielgus i Robert Biedroń. To platforma internetowa, na której osoby - po dokonaniu - apostazji mogą podzielić się swoją decyzją. Obecnie (niedziela, 14 marca) licznik pokazuje liczbę 2229. 

Wśród osób podpisanych pod licznikiem dominują mieszkańcy Warszawy, ale są też osoby z innych miast, np. Szczecina, Poznania, Jasła czy Dąbrowy Górniczej. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM