"GW": Prokuratura chce ścigać internautów z art. 212 Kk. Chodzi o znieważenie Ziobry i Święczkowskiego

Prokuratura chce ścigać internautów z art. 212 Kodeksu karnego. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", właśnie ten przepis posłużył prokuratorom za podstawę wszczęcia śledztwa o znieważenie ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego na internetowym forum "Wyborczej".
Zobacz wideo

Dziennik zwraca uwagę, że prokuratura wszczęła śledztwo o znieważenie Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego z urzędu, podczas gdy większość takich postępowań toczy się z oskarżenia prywatnego. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) - podaje "GW".

"Dlaczego akurat ta prokuratura prowadzi sprawę? Nie wiadomo. Prok. Pilch w swoim postanowieniu zwolnił Agorę SA (wydawcę „Wyborczej”) z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej dotyczącej wszelkich danych (nr IP, dane użytkownika) pozwalających zidentyfikować użytkowników forum Wyborcza.pl" - czytamy w dzienniku.

Chodzi o śledztwo ws. użytkowników forum Wyborcza.pl, "którzy pod czterema artykułami krytycznie i czasem też wulgarnie wypowiadali się pod adresem ministra sprawiedliwości i jego prawej ręki, prokuratora krajowego" - podał dziennik.

"Słynny" artykuł 212

Gazeta przypomina, że "słynny" art. 212 Kodeksu karnego był wielokrotnie krytykowany przez PiS, gdy partia była w opozycji, a obecnie jest używany do ścigania m.in. dziennikarzy i działaczy politycznych.

Za pomówienie i "poniżenie w oczach opinii publicznej" za pomocą środków masowego przekazu art. 212 Kk przewiduje karę grzywny lub do roku więzienia.

DOSTĘP PREMIUM