Pierwszy dzień kolejnego lockdownu. Kina, hotele i centra handlowe znów zamknięte

Od soboty surowsze restrykcje obowiązują już nie w konkretnych województwach, ale w całym kraju. Zamknięte są m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria, otwarte będą jednak m.in. kościoły i biblioteki. Restrykcyje, według rozporządzenia, będą obowiązywać do 9 kwietnia.
Zobacz wideo

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem. Obostrzenia obowiązują od soboty do 9 kwietnia. Z rozporządzenia wynika, że w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, które do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych też będą dopuszczone. W ograniczonym zakresie działają też centra handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. Nadal będą mogły działać usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie czy pralnie. Punkty gastronomiczne będą mogły w tych obiektach działać, ale wyłącznie na wynos.

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, są zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. i na stacjach paliw. Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji, czyli w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.

Z rozporządzenia wynika, że zamknięte są też kina, teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie jest możliwa. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Udostępnianie zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, również jest możliwe. Dopuszczono także zwiedzanie lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Od soboty nieczynne są również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać wesołe miasteczka i parki rozrywki. Z kolei obiekty sportowe mogą działać, ale wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Fryzjerzy i pozostałe punkty świadczące zabiegi kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu mogą dalej działać, pod warunkiem tego, że w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywać będą wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci. Działać mogą również biblioteki.

Dopuszczono również zgromadzenia w kościołach. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są maseczki zasłaniające usta i nos

DOSTĘP PREMIUM