Marek Suski broni otwartych świątyń: W kościele nikt na nikogo nie pluje

- Nie słyszałem o wydarzeniach, które byłyby związane z kościołem i zakażeniami. Raczej to te strajki, na których pluje się na siebie, roznoszą zarazę - stwierdził w poniedziałek w wywiadzie radiowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.
Zobacz wideo

W związku z rozpędzającą się trzecią falą epidemii coraz częściej słychać opinie, że powinno się zamknąć się kościoły. Zwłaszcza, że przed nami Wielkanoc, gdzie do kościołów przychodzi więcej wiernych; więcej uczestniczy też w spowiedzi i komunii świętej, więc trudno o zachowanie dystansu. 

O możliwość zamknięcia świątyń pytany był w poniedziałek w Radiu Zet Marek Suski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że "kościoły są dużymi budynkami i niewielka liczba osób w odległości nie stanowi zagrożenia". - Nie słyszałem o wydarzeniach, które byłyby związane z kościołem i zakażeniami - stwierdził.

- Raczej to te strajki, na których pluje się na siebie, roznoszą zarazę. W kościele nikt na nikogo nie pluje. Tam się ludzie przecież nie całują ze sobą tylko siedzą w odległości - dodał poseł Suski.

Sanepid szuka wiernych z Milicza

Jednocześnie tego samego dnia sanepid w Miliczu na Dolnym Śląsku ogłosił, że szuka osób, które 12, 13 i 14 marca przyjmowały komunię świętą podczas mszy w kościele w Sułowie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u wszystkich księży z tej parafii

W poniedziałkowym Poranku TOK FM o obostrzeniach mówił prof. Radosław Owczuk, członek Rady Medycznej ds. COVID-19 działającej przy premierze Morawieckim. Jego zdaniem, gdy codziennie przybywa w szpitalach zakażonych pacjentów, trzeba "bardzo poważnie rozważyć każdy sposób", który "zmniejszy rozprzestrzenianie się epidemii". - Biorąc pod uwagę bardzo istotne zwiększenie zachorowań, to niezależnie od tego, że pewne decyzje będą odbierane jako bardzo niepopularne, to trzeba będzie mocno rozważyć ich wprowadzenie - powiedział.

Dopytywany o zamykanie kościołów, przyznał, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania. - Przede wszystkim byłbym za tym, żebyśmy zaczęli egzekwować sami od siebie, obostrzenia, które są nałożone w tej chwili. To, co jest najprostsze w kontekście zapobieganiu epidemii, noszenie maseczek, dystans, dezynfekcja, mam wrażenie, że bardzo kuleje - podsumował rozmówca Dominiki Wielowieyskiej.

Jakie zasady obowiązują w kościołach?

Obecne, zgodnie z rozporządzeniem w kościołach może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Trzeba mieć na sobie maseczkę zasłaniająca usta i nos. W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że "zamknięcie kościołów nie jest obecnie przewidywane". Podał natomiast, że może zostać wydane zalecenie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę na wolnym powietrzu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM