Coraz więcej zakażeń koronawirusem. Czy będzie zakaz przemieszczanią się na Wielkanoc?

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, jest oczywiście możliwe, że dokonamy pewnych modyfikacji - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość rozszerzenia epidemicznych obostrzeń podczas świąt wielkanocnych.
Zobacz wideo

Stale rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 14 578 nowych przypadkach - to o około cztery tysiące więcej niż tydzień temu. Przed nami z kolei Wielkanoc, tradycyjny czas wyjazdów i spotkań w rodzinnym gronie. Czy w związku z niepokojącą sytuacją epidemiczną rząd ma zamiar wprowadzić dodatkowe ograniczenia, na przykład zakaz przemieszczania się? O to pytany był na poniedziałkowej konferencji rzecznik rządu.

- Od samego początku podkreślamy, że wszelkie decyzje związane z wprowadzaniem nowych zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa podejmowane są na podstawie danych, które spływają do nas każdego dnia - powiedział Piotr Müller. Przypomniał, że obecnie - od soboty - obowiązują nowe, ostrzejsze zasady epidemiczne już dla całego kraju (a nie tylko kilku wybranych województw). To między innymi zamknięcie hoteli, galerii handlowych czy szkół.

Koronawirus w Polsce. Będą nowe obostrzenia?

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, jest oczywiście możliwe, że pewnych modyfikacji dokonamy. Natomiast czy to będą tak daleko idące rozwiązania, jak spekulują media w tej chwili, ja odpowiedzieć na to pytanie nie jestem w stanie - przyznał. 

Rzecznik rządu nadmienił jednak, że niemal w całej Europie sytuacja epidemiczna jest trudna i niektóre państwa wprowadzają znacznie ostrzejsze obostrzenia niż Polska. Powołał się m.in. na przykład Francji, w której obowiązuje godzina policyjna. 

Müller zapewniał też, że jeżeli obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną będą dalej przedłużane, tarcza branżowa dla poszkodowanych przedsiębiorców będzie również przedłużana.

Przypomnijmy, obecnie w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.  

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM