CBA zatrzymało 7 osób zamieszanych w nieprawidłowości przy przetargach dla wojska

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmeria Wojskowa zatrzymały oficera Wojska Polskiego, byłego żołnierza i pięciu przedsiębiorców z branży gastronomicznej w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach dla wojska - dowiedziała się PAP.
Zobacz wideo

Wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego potwierdził w rozmowie z PAP, że funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury CBA współdziałając z ŻW we Wrocławiu zatrzymali ich na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego. Przeprowadzono też przeszukania w ośmiu lokalizacjach: miejscach pracy i mieszkaniach zatrzymanych.

Sprawa dotyczy możliwych przestępstw przy planowaniu i realizacji w latach 2018-19 zamówień publicznych przez żołnierzy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz współdziałających z nimi cywilów. Śledztwo CBA nadzorowane jest przez wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Według informacji PAP, śledczy badają podejrzane zamówienia publiczne, których wartość przekracza 10 mln zł m.in. na zakup środków spożywczych, sprzętu i usług na potrzeby armii.

Zdaniem śledczych, podczas przygotowania i realizacji zamówień publicznych w tych latach doszło do szeregu przestępstw - niedopełnienia obowiązków służbowych, wejścia w porozumienie z innymi osobami w związku z prowadzonymi przetargami, bezprawnego ujawniania informacji o planowanych i prowadzonych przetargach, ale też składania fałszywych oświadczeń i przyjmowania korzyści majątkowych za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Wszystkie siedem zatrzymanych osób dowieziono do poznańskiej prokuratury okręgowej, gdzie postawiono im zarzuty. Na wniosek prokuratora sąd wobec wojskowych byłego i obecnego - zdecydował o areszcie. Pięciu przedsiębiorcom prokurator wyznaczył poręczenia majątkowe i zdecydował o zakazie opuszczania kraju, kontaktowania z innymi podejrzanymi oraz o dozorze policyjnym wynika z informacji PAP.

Wydział komunikacji społecznej CBA zaznaczył, że to nowe śledztwo i pierwsze zatrzymania w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM