Polska zmienia zasady na granicach. Negatywny wynik testu albo kwarantanna

Polska uszczelnia granice z powodu koronawirusa. Wszyscy podróżni ze strefy Schengen będą musieli przedstawiać testy na koronawirusa nie starsze niż 48 godzin, inaczej trafią na kwarantannę. Nowe zasady, które zaczną obowiązywać od 30 marca, nie będą dotyczyć m.in. osób zajmujących się transportem zawodowo lub studentów, ale też osób zaszczepionych i ozdrowieńców.
Zobacz wideo

Co do zasady obostrzenia na granicach będą obowiązywały na równi tych, którzy podróżują drogą lotniczą jak i tych, którzy granicę przekroczą na przykład samochodem. Kontroli granicznych na lądzie jako takich nie będzie, ale służby będą sprawdzać, czy podróżni mają przy sobie wymagany, negatywny wynik testu. Jednak podróżni przyjeżdżający spoza strefy Schengen trafią na kwarantannę niezależnie od tego czy mają z sobą negatywny wynik testu, czy nie. Będą mogli wykonać test na koronawirusa w Polsce.

- Jeżeli w Polsce (podróżny - red.) uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta - wyjaśniał wiceminister infrastruktury, Marcin Horała. I ostrzegał, że nowe zasady mogą powodować opóźnienia na lotniskach. - Nawet kilka godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. czasami będzie ta, ze trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie - podkreślał. 

Zmiany na granicach już od 30 marca

Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, modyfikacja zasad kwarantanny granicznej nastąpi od 30 marca. - Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny - przekazał na briefingu prasowym.

Zgodnie z przedstawionymi modyfikacjami, dla przybywających ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale zwalniać z niej będzie negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają.

Rzecznik rządu, dopytywany przez PAP, potwierdził później, że z kwarantanny zwolnione będą także osoby zaszczepione przeciw COVID-19. "Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej" - doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze.

Z kwarantanny, jak potwierdził Müller, zwolnieni będą również ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM