Różowe skrzyneczki. Zamontują ponad 200 pudełek z darmowymi środkami higieny menstruacyjnej

200 różowych skrzyneczek ze środkami higienicznymi pojawi się w Krakowie. Miasto dołączyło do ogólnopolskiej akcji, która wspomaga walkę z wykluczeniem menstruacyjnym.
Zobacz wideo

Skrzynki z podpaskami i tamponami zostaną umieszczone między innymi w bursach, na basenach, w domach kultury i we wszystkich krakowskich szkołach. Przedstawiciele miasta przekonują, że chcą zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. 

Statystyki w tym temacie są dość smutne. - Ponad 20 procent dziewczynek w Polsce ze względu na brak środków higieny osobistej opuszcza zajęcia w szkole, a 10 procent w tym czasie nie wychodzi z domu. Powoduje to wykluczenie m.in. z edukacji - mówi TOK FM Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa do spraw polityki równościowej.

Podkreśla jednak, że akcja ma na celu nie tylko edukację oraz walkę z wykluczeniem menstruacyjnym, ale ma też "przyczynić się do budowania bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni szkolnej oraz pewnej solidarności". 

W akcję "różowych skrzyneczek" włączyło się również Muzeum Krakowa, które zamontuje podełeczka w swoich oddziałach.

Miasto planuje też podobne wsparcie dla organizacji, które pomagają kobietom w kryzysie bezdomności.

TOK FM PREMIUM