Twardoch mobilizuje Ślązaków ws. spisu powszechnego. "Państwo polskie nie uznaje naszego istnienia"
1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa trzy miesiące - do 30 czerwca 2021 roku. Udział w spisie jest obowiązkowy, ale jest kilka form uczestnictwa w nim, z czego podstawowa to samodzielne spisanie się przez internet.
Spis odbywa się raz na 10 lat. Poza podstawowymi informacjami w spisie można też określić swoje wyznanie oraz narodowość. Te dwie kwestie budzą wiele emocji i o tej drugiej mówił pisarz Szczepan Twardoch w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz. Twardoch namawia Ślązaków, by deklarowali narodowość śląską. - Ten spis jest dla nas ważny, ponieważ państwo polskie nie uznaje naszego istnienia. Nie mamy żadnej innej możliwości wskazania na nasze istnienie - przekonywał w "Światopodglądzie".
- Mobilizujemy się teraz, bo spis nas szykanuje. Narodowości śląskiej nie da się wpisać z listy narodowości, tylko trzeba zrobić to ręcznie - dodawał.
Dla porównania podał narodowość karaimską, którą można wybrać z dostępnej listy. To techniczne rozwiązanie pisarz odczytuje jako bezpośredni "akt wrogości w stosunku do Ślązaków, co do samego faktu istnienia Ślązaków w Polsce". Wyrażał też swoje wątpliwości, czy liczba Ślązaków zostanie dobrze policzona.
Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!
- Jestem pewny, że państwo polskie w swojej niechęci do Ślązaków zrobi wszystko, żeby naszą liczbę zmniejszyć - mówił w TOK FM. Jak zaznaczył, ten stosunek panował za każdej władzy, nie tylko teraz, gdy rządzi PiS. Według jego szacunków Ślązaków jest koło miliona, w ostatnim spisie taką deklarację złożyło 800 tys. osób.
Twardoch zastanawiał się, skąd ta niechęć może w ogóle wynikać. - Czy ktoś się może w ogóle obawiać, że język polski może zniknąć, bo 300 tysięcy Ślązaków na lekcjach dodatkowych będzie uczyć dzieci języka śląskiego? Czego jeszcze Polska się boi? - pytał.
- Dla nas perspektywą jest wymarcie języka śląskiego, co mnie zasmuca. Trwanie kultury, w której się wychowało i urodziło jest ważne chyba dla każdego - tłumaczył Szczepan Twardoch.
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Wypadek radiowozu z nastolatkami. Są zarzuty. Giertych: Nie udało się sprawy przekręcić
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
Wolał iść do więzienia niż ogrzewać dom. Poszukiwany 52-latek sam zadzwonił na policję
- Co ze zdrowiem papieża Franciszka? Włoska agencja podaje nowe informacje
- Szwajcaria. Wykoleiły się dwa pociągi. Wiele osób rannych
- "Czy Kaczyński zostanie porządnym gościem? No, nie wiem" [604. Lista Przebojów TOK FM]
- Dług Polski przekroczył 1,5 biliona złotych. Są nowe dane
- Chanat Kazański i Powołże. Płyniemy Wołgą do Kazania