Warszawa. 26-latka oskarżona za namalowanie błyskawicy na budynku Ministerstwa Zdrowia

Do śródmiejskiego sądu rejonowego trafił akt oskarżenia przeciwko 26-letniej Dominice M., która w październiku ubiegłego roku napisała na zabytkowym budynku Ministerstwa Zdrowia w Warszawie "Aborcja bez granic" i namalowała błyskawicę - dowiedziała się PAP.
Zobacz wideo

Postępowanie w tej sprawie prowadzone było przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ. Pod koniec marca prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko urodzonej w 1995 roku Dominice M.

Kobieta ma odpowiedzieć za popełnienie czynu z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków w zbiegu z artykułem 288 kodeksu karnego, czyli zniszczenie mienia.

W toku postępowania ustalono, że Dominika M. 25 października 2020 r. w Warszawie przy ulicy Miodowej 15 uszkodziła ścianę budynku Ministerstwa Zdrowia, wpisanego do rejestru zabytków. Kobieta umieściła na ścianie czerwoną farbą napis "Aborcja bez granic" wraz ze znakiem przedstawiającym błyskawicę. Straty na szkodę Skarbu Państwa wyliczono na 984 złote.

Wobec kobiety stosowany jest dozór policji.

Przypomnijmy, protesty kobiet związane były z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z 22 października, który stwierdził, że aborcja z powodu ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją. 

Decyzja ta wywołała protesty w całej Polsce - nie tylko dużych miastach, ale też mniejszych miasteczkach, w których demonstracje nie odbywały się od kilkudziesięciu lat. 

DOSTĘP PREMIUM