Wiceminister Soboń komentuje sprawę kontrowersyjnych wydatków PGG. "Dyskusja toczy się wokół roboczego dokumentu"
Dziennikarskie śledztwo reporterów TOK FM rzuciło nowe światło na kontrowersje, jakie narosły w związku z miliardowymi wydatkami największego górniczego pracodawcy w Europie. Polska Grupa Górnicza, która w 2020 roku przyniosła 2 mld zł strat, utrzymuje gigantyczną administrację. W lutym na biurko Rady Nadzorczej PGG trafił audyt kosztów działania Grupy, który ma wskazywać liczne nieuzasadnione ekonomicznie wydatki. Co więcej, PGG dostaje od państwa miliard złotych wsparcia, a w tle jest przypadek zastraszania pracownika, który odważył się publicznie pytać o wydatki Grupy.
Jak mówił reporterowi TOK FM Szymonowi Kępce wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, kontrowersje wokół Polskiej Grupy Górniczej resort planuje wyjaśnić "zgodnie z prawem". - Audyt, który został zlecony przez radę nadzorczą, zarówno audyt prawny jak i audyt finansowy, musi zostać przez radę odebrany i rozliczony. Tak się nie stało - zaznaczał Soboń. - Cały czas jesteśmy na etapie, na którym zarząd, który nie przyjmuje do wiadomości tego audytu, odpowiada na pytania poszczególnych członków rady nadzorczej - dodawał.
- W momencie, w którym ten audyt zostanie przyjęty i będzie można mówić o dokumencie, z którego należy wyciągnąć wnioski, to oczywiście Ministerstwo Aktywów Państwowych takie wnioski będzie wyciągać - zapewniał. - Najpierw on musi zostać przez radę nadzorczą przyjęty, odebrany, rozliczony, zapłacony. Tak się nie stało. Cały czas mówimy o procesie, w którym wiedza wynikająca z audytu jest konfrontowana z informacjami, które są przekazywane przez spółkę - podkreślał. Wiceminister stwierdził, że cała dyskusja toczy się wokół "roboczego dokumentu", a resort nie ma dzisiaj wiedzy o tym, w jaki sposób "projekt audytu trafił do opinii publicznej".
Soboń utrzymywał również, że z informacji, które resort otrzymał od zarządu spółki, wynika, że zastraszanie pracownika PGG "nie miało miejsca". - Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, to nie powinna się wydarzyć i osoby, które są za to odpowiedzialne, powinny ponieść konsekwencje. Tylko według mojej wiedzy taka sytuacja nie miała miejsca - powiedział wiceminister.
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
- Idzie cenowy armagedon? "Po wyborach Polska zapłonie". Ekspertka wskazuje scenariusz
- Zaskakująca decyzja ws. sportowców z Rosji i Białorusi. Wystartują w 2024 roku w Paryżu
- Wypadek na autostradzie A1. List gończy za kierowcą BMW. Ziobro podjął też inną ważną decyzję
- Policjantom ze Szczecina ukradziono radiowóz. "Podjęto pościg" i udało się złapać złodzieja
- BBC ujawniło "potajemne" ruchy Rosjan. Chodzi nie tylko o Polaków. "Aktywnie i nieustannie"