Episkopat: Niektóre szczepionki powstają z abortowanych płodów. To budzi sprzeciw moralny

Episkopat zabrał głos w sprawie szczepionek. "Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki" - czytamy w stanowisku Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Wątpliwości polskiego Kościoła budzi to, że "w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".
Zobacz wideo

Szefem Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych jest bp Józef Wróbel, który dziś przedstawił stanowisko ws. szczepionek.

Jak czytamy w opublikowanym dokumencie, w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i "niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".

"Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek" - napisano w piśmie.

Zaznaczono w nim jednocześnie, że "katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne wyżej wspomniane mRNA które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych".

Bp Wróbel napisał również, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. "Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki), mogą z nich skorzystać bez winy moralnej" podkreślił w dokumencie biskup. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

"Zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania" - wskazano.

Przypomnijmy, że Polska obecnie znajduje się w światowej czołówce pod względem zgonów wywołanych przez COVID-19 oraz liczby zakażonych. Od marca ubiegłego roku, kiedy zdiagnozowano u nas, pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano 2 621 116 zakażeń. W tym czasie w związku z COVID-19 zmarło 59 930 chorych.

DOSTĘP PREMIUM