Tysiące motocyklistów na zlocie w Częstochowie. Sanepid bada sprawę

Sanepid w Częstochowie analizuje przesłane przez policję materiały dotyczące zorganizowanego w miniony weekend na Jasnej Górze zlotu motocyklistów. Według szacunków, wzięło w nim udział około 10 tys. osób.
Zobacz wideo

Po analizie zapadnie decyzja jaki będzie dalszy tryb postępowania - poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie. Niezależnie od działań sanepidu, śledztwo w tej sprawie wszczęła już wcześniej częstochowska prokuratura.

W weekend motocykliści z całej Polski przyjechali do Częstochowy, by wspólnie rozpocząć sezon. W zjeździe - mimo pandemii ograniczającej także ruch pielgrzymkowy - wzięło udział około 10 tys.  uczestników, którzy zgromadzili się na jasnogórskich błoniach.

"(...) do do PSSE w Częstochowie wpłynęły notatki/materiały policyjne oraz nagrania video dotyczące zlotu motocyklistów w Częstochowie w dniu 11.04.2021. Obecnie prowadzona jest analiza przesłanych materiałów, która wykaże jaki będzie dalszy tryb postępowania w tej sprawie" - poinformowała w czwartek PAP Edyta Kapelka, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Zjazd motocyklistów w Częstochowie. Jest śledztwo prokuratury

Wcześniej śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ. Postępowanie jest prowadzone pod kątem art. 165 par. 1 pkt 1 Kodeksu karnego - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Chodzi o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego - szerzenia się choroby wywoływanej przez koronawirusa.

W poniedziałek częstochowska policja poinformowała o przesłaniu do prokuratury i sanepidu materiałów dotyczących zlotu - aby obie te instytucje oceniły, czy organizator tej pielgrzymki złamał przepisy związane ze stanem epidemii.

Mundurowi zaznaczali, że z uwagi na sytuację epidemiczną - decyzją szefa częstochowskiej policji - na jasnogórskie błonia wjechało mniej uczestników, niż w poprzednich latach. Podczas zlotu policjanci informowali o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego oraz reagowali na łamanie obostrzeń - oświadczyła komenda, która podała też, że podczas zlotu policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili jedno przestępstwo przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości i blisko 100 wykroczeń.

Na 18 kwietnia planowano natomiast Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy, organizowany przez stowarzyszenie pod tą samą nazwą ("Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy"). Organizatorzy tej imprezy poinformowali w czwartek, że w najbliższą niedzielę nie będzie kolejnego spotkania motocyklistów, jedynie w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiona zostanie natomiast msza w ich intencji, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM