ZUS da ubezpieczenie zdrowotne osobom bez emerytury czy pracy. Ministerstwo szykuje przepisy

W Ministerstwie Rozwoju przygotowywana jest reforma, w myśl której prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie miała każda osoba bez pracy czy emerytury - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Przyznanie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego osobom, które nie mają pracy czy emerytury to, jak zauważa "Rzeczpospolita", rewolucję w podejściu do tego ubezpieczenia.

- Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale - mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Gazeta informuje, że rejestr bezrobotnych ma być tylko dla poszukujących zatrudnienia, a nie ubezpieczenia zdrowotnego. Według "Rz" pomysł na zredukowanie liczby bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy zaczyna nabierać konkretnych kształtów.

Obecnie prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku, lub w ośrodku pomocy społecznej, albo też dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM