Zimno, wietrznie i deszczowo. Nawet śnieg może spaść. IMGW nie ma dobrych wiadomości

Kto liczył na słoneczny, wiosenny weekend, ten mocno się zawiedzie. Będzie chłodno, z przelotnymi opadami deszczu, w niektórych częściach kraju deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega też przed przymrozkami i porywistym wiatrem, który będzie wzmagał uczucie chłodu.
Zobacz wideo

IMGW informuje, że weekend przyniesie stabilizację pogody, jednak nie będzie to taka stabilizacja, jakiej oczekiwalibyśmy pod koniec kwietnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że ostatnia doba pod względem średniej temperatury na północy Polski przypominała bardziej drugą połowę marca niż kwietnia. W niektórych miejscach na Pomorzu, Warmii i Mazurach wskazują na przedwiośnie i nie przekraczały 5 st. C. 

W piątek Polska znajduje się w zasięgu wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północnego zachodu napływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego, rośnie ciśnienie atmosferyczne. W całym kraju prognozowane jest duże zachmurzenie, w niektórych miejscach z przejaśnieniami. Na północy oraz na południu kraju może padać krupa śnieżna, deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg.

Najwyższe wartości, około 11 st. C, termometry pokażą w rejonie Szczecina i Zielonej Góry.

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrami nad Morzem Północnym i Europą Środkową a niżem z ośrodkiem w północno-zachodniej Rosji. Z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Najcieplej ponownie będzie w okolicach Szczecina, Torunia i Zielonej Góry, tam temperatura wyniesie od ok. 10 do 11 st. C. Najchłodniej będzie w Polsce północno-wschodniej, a także na terenach podgórskich. w Suwałkach i Jeleniej Górze termometry pokażą 6 st. C., zaś w Zakopanem 3 st. C.

Zachmurzenie w całym kraju będzie umiarkowane, okresami duże. Podobnie jak w piątek, w całym kraju prognozowane są przelotne opady deszczu, na północy także deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a miejscami mokrego śniegu. Deszcz ze śniegiem możliwy jest również w centrum kraju. Na terenach podgórskich i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a wysoko w górach umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni. W Tatrach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Z kolei w niedzielę Polska będzie pomiędzy wyżem z centrum nad Morzem Północnym a niżem znad Zatoki Fińskiej. Wciąż z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie się wahać. Najcieplej będzie w Polsce południowo-zachodniej, tam temperatura maksymalna wyniesie od 9 do 12 st. C. Najzimniej w szczytowych partiach Sudetów od -5 do -2 st. C., w Suwałkach 6 st. C. 

W większości kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na północy również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Wiatr na ogół umiarkowany, nad morzem silny i porywisty.

TOK FM PREMIUM