Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Na decyzję polskiego Sądu Najwyższego frankowicze cały czas czekają

TSUE wydał orzeczenie dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich. Uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy - przekazano w komunikacie prasowym.
Zobacz wideo

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do sądu krajowego, który stwierdza nieuczciwy charakter warunku umowy zawartej przez przedsiębiorcę z konsumentem, należy poinformowanie konsumenta, w ramach krajowych norm proceduralnych i w następstwie kontradyktoryjnej debaty, o konsekwencjach prawnych, jakie może pociągnąć za sobą stwierdzenie nieważności takiej umowy.

Nie pierwszy raz TSUE zajmowało się sprawą kredytów frankowych udzielanych w Polsce. Po raz pierwszy w październiku 2019 roku zapadł przełomowy wyrok dla polskich frankowiczów. Ale co ważne, decyzja unijnego trybunału nie oznaczała (i teraz też nie oznacza), że automatycznie zmienia się sytuacja prawna frankowiczów. Ale zyskują oni oręż w sądowych bataliach z bankami - zwłaszcza ci z nich, którzy mają umowy indeksowane do franka szwajcarskiego

Sąd Najwyższy ma w maju wydać uchwałę ws. kredytów frankowych. Ogłoszenie przekładano już dwukrotnie.

TOK FM PREMIUM