Lubelskie. Zerwane dachy i zawalone stodoły. "Prawdopodobnie trąba powietrzna"

Na skutek gwałtownej burzy w niedzielę w miejscowości Tereszpol-Zygmunty (Lubelskie) uszkodzonych zostało 10 budynków. Mieszkańcy zostali ewakuowani. Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.
Zobacz wideo

Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony - napisała Strzępka w komunikacie prasowym.

Tereszpol. "Najprawdopodobniej trąba powietrzna"

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na portalu społecznościowym podało, że nad gminą Tereszpol najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Jak dodano, na miejscu pracują jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, są obecni przedstawiciele wojewody lubelskiego oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Jak podała Strzępka, skala zniszczeń jest duża. Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat zaznaczyła.

Rzeczniczka poinformowała też, że odbyło się spotkanie przedstawiciela wojewody lubelskiego oraz lokalnych władz samorządowych, podczas którego zostały przedstawione zasady wnioskowania o zasiłki losowe dla poszkodowanych rodzin za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Poszkodowane rodziny mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 6 tys. zł na rodzinę dodała Strzępka.

W Lubelskiem w niedzielę strażacy wyjeżdżali około 100 razy do usuwania skutków wichury, która przeszła przez region. Jak powiedział PAP oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak, największe szkody wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, ale kilka dachów na budynkach wiatr uszkodził również w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim.

Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów połamanych gałęzi i konarów drzew które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Według prognoz w Lubelskiem silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich, ma wiać jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek.

DOSTĘP PREMIUM