Krok ku luzowaniu obostrzeń. Sprawdź, jakie miejsca od dziś będą otwarte

Od wtorku (4 maja) zniesione będą niektóre epidemiczne obostrzenia. Otwierają się M.IN. galerie handlowe czy sklepy meblowe, a uczniowie klas I-III wracają do szkół. Co jeszcze się zmienia?
Zobacz wideo

Na początku maja wchodzą w życie nowe regulacje wynikające z opublikowanego w czwartek rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Od wtorku działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. W myśl rozporządzenia w tych placówkach może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Utrzymany jest również obowiązek zakrywania ust i nosa.

Od 4 maja otwarte zostają także sklepy budowlane, meblowe, a także galerie handlowe. One także działać muszą w ścisłym reżimie sanitarnym. Zgodnie z rozporządzeniem, w takich miejscach również obowiązywać ma limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. 

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół

Ważną zmianą jest powrót do szkół - do zajęć stacjonarnych - uczniów klas I-III. Od wtorku szkoły podstawowe mają również prowadzić działalność opiekuńczo-wychowawczą dla uczniów w świetlicach. Niezbędny jest ścisły reżim sanitarny, m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Nauka stacjonarna w klasach I-III szkół podstawowych była w tym roku szkolnym dwukrotnie zawieszana. Po raz pierwszy zawieszona została na początku listopada ub.r. Do nauki stacjonarnej najmłodsi uczniowie wrócili do szkół w połowie stycznia. Po raz drugi nauka stacjonarna uczniów klas I-III została zawieszona od 22 marca.

Uczniowie klas starszych: klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie. Za dwa tygodnie - od 17 maja będą uczyć się hybrydowo.

DOSTĘP PREMIUM