Kolejne przecieki przed maturami? Wątpliwości wokół egzaminu z matematyki

Po dzisiejszej maturze z matematyki znów pojawiają się doniesienia o przeciekach. Sytuacja wygląda niemal identycznie jak we wtorek, kiedy dyrektor CKE zapowiadał, że złoży doniesienie na policję. We wtorek wieczorem i w środę rano w wyszukiwarce Google widać było zwiększone zainteresowanie frazą "ośmiokąt foremny", a w sieci publikowano zdjęcia kartki z rzekomymi odpowiedziami.
Zobacz wideo

Już po pierwszym dniu matur, czyli po egzaminie z języka polskiego, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik informował, że komisja złoży zawiadomienie na policję. Jak wyjaśnił, CKE dostało kilka informacji, że jeszcze przed rozpoczęciem egzaminów w internecie wyszukiwana była kluczowa fraza jednego z wypracowań. - Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza "ambicje Lalka", czyli słowa klucze z jednego z wypracowań - mówił. 

W drugim dniu matur, czyli po egzaminie z matematyki, historia się powtórzyła. Tym razem zwiększonym zainteresowaniem cieszyła się fraza "ośmiokąt foremny" - najczęściej wyszukiwali ją internauci z Lubelszczyzny i Podlasia. Również wczoraj prym w wyszukiwaniu frazy "ambicje Lalka" wiodło Podlasie. Poza tym w sieci pojawiały się zdjęcia kartki, która miała zawierać rzekomo prawidłowe odpowiedzi. 

CKE nie zabrała jeszcze głosu w tej sprawie, jednak już wczoraj dyrektor Marcin Smolik zaznaczał, że trudno jest potwierdzić wiarygodność informacji o przeciekach. - Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji - mówił. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM