NFZ pisze do szpitali, żeby opiekowały się pacjentkami po poronieniach. "Jednym pismem to się nie stanie"
Pismo NFZ to nawiązanie do opublikowanego w lutym raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wynikało z niego wprost, że pacjentkom, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub których dziecko zmarło tuż po porodzie, nie zapewniono prawidłowej i wystarczającej opieki. "Często opieka nad pacjentkami doświadczającymi tych szczególnych sytuacji, ograniczała się do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej, nie zapewniała natomiast szerszego wsparcia" - napisano w raporcie.
W piśmie, które trafiło z NFZ do szpitali na Mazowszu, wskazano m.in. konieczność objęcia kobiet, które znalazły się w dramatycznej sytuacji, opieką psychologiczną już w szpitalu. "Powinna być dostępna dla wszystkich pacjentek, które doświadczają straty dziecka, bez względu na czas ich hospitalizacji i poziom referencyjności oddziału ginekologiczno-położniczego" - czytamy w piśmie.
Jest również mowa o czymś, na co część rodzin doświadczających poronienia czekała od dawna - czyli na ułatwienie pochówku. "Przypominam, że rodzice mają prawo do pochówku dziecka, bez względu na czas trwania ciąży(...). Przepisy dopuszczają możliwość pochowania (na podstawie karty zgonu) także w przypadku poronienia w bardzo wczesnym okresie ciąży" - napisano w dokumencie.
- Język tego pisma rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia - przyznaje prawniczka Kamila Ferenc z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - Nazywanie na każdym etapie ciąży zarodka czy płodu dzieckiem jest zabiegiem propagandowym, ale wiemy też, że jest to działanie celowe - dodaje.
Nasza rozmówczyni odnosi się krytycznie do języka przekazu, ale jednocześnie przyznaje, że sama treść pisma jest ważna. Bo pomoże wielu kobietom i rodzinom w przeżyciu żałoby, jeśli czują taką potrzebę. - Do tej pory zgłaszały się często do nas pacjentki, którym tego odmawiano, właśnie ze względu na zbyt wczesny tydzień ciąży - mówi Ferenc. Chodziło o to, że jeśli nie można było wskazać płci dziecka, szpitale odmawiały wydania karty zgonu.
- To stanowisko NFZ pokazuje, że bez względu na czas trwania ciąży taka pacjentka może dostać kartę martwego urodzenia i dokonać pochówku. I to jest dobra zmiana, bo ona uwzględnia potrzeby i dobrostan kobiet - przyznaje prawniczka.
"NFZ chce pokazać, że coś robi. Działa asekuracyjnie"
Czy jednak jedno pismo z NFZ rzeczywiście coś zmieni? - W mojej ocenie, NFZ chce pokazać, że coś robi. Działa asekuracyjnie, wskazując, że wdraża zalecenia NIK. Jednym pismem się to nie stanie -mówi z ironią ginekolog i położnik z jednego ze szpitali pod Warszawą.
- Ma się to zupełnie nijak do zapowiedzi rządu o szczególnym systemie wsparcia dla pacjentek w ciąży, u których wykryto wady letalne płodu. Bardzo dużo się o tym mówiło, rząd zapewniał, że wsparcie będzie. Efekt tego jest taki, że Ministerstwo Zdrowia zaleciło NFZ znalezienie rozwiązania w tej sytuacji. A rozwiązaniem jest niepodpisane przez nikogo pismo kierowane do szpitali - mówi z kolei Krzysztof Strzałkowski, szef komisji zdrowia w sejmiku województwa mazowieckiego.
- Czy Ministerstwo Zdrowia ma plany zrobić cokolwiek więcej dla całej grupy pacjentek w dramatycznej sytuacji, z uwagi na wykrytą poważną wadę płodu - cokolwiek więcej niż kierować pisma upominające dyrektorów szpitali czy samych ginekologów? Wydaje się bowiem, że sama kadra medyczna robi wszystko na pierwszej linii frontu, by załatać dziury w systemie spowodowane przez samych rządzących - stwierdza Strzałkowski.
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
- Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką