Polska przegrała przed trybunałem w Strasburgu. Chodzi o sędziego dublera w TK

tokfm.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Trybunał Konstytucyjny, w którego składzie zasiada sędzia dubler - powołany na już obsadzone wcześniej stanowisko - to złamanie prawa do sądu i rzetelnego procesu. Chodzi o Mariusza Muszyńskiego, który trafił do TK w 2016 roku.
Zobacz wideo

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że doszło do naruszenia art.  6 ust. 1 Konwencji w zakresie prawa dostępu do „sądu ustanowionego ustawą”, z uwagi na udział sędziego TK wybranego na poprzednio obsadzone miejsce .

Jak mówił w TOK FM Adam Bodnar, jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, sprawa dotycząca firmy Xero Flor może mieć bardzo duże znaczenie. - Z punktu widzenia podważania różnych wyroków wydawanych przez Trybunał Konstytucyjny - podkreślił Adam Bodnar.

Decyzję o umorzeniu sprawy w TK podpisał sędzia-dubler

Jak wyjaśniał RPO, sprawa dotyczy producenta trawników rolowanych, który "miał proces odszkodowawczy, w tym procesie podnosił argumenty dotyczące niezgodności jednego z przepisów z konstytucją". - Sprawa statecznie trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie orzekał sędzia, który nie jest sędzią w rozumieniu konstytucyjnym - wyjaśniał na antenie TOK FM RPO Adam Bodnar. 

Chodzi, przypomnijmy, o Mariusza Muszyńskiego, który uznawany był za najbliższego współpracownika Julii Przyłębskiej, która z nominacji prezydenta Dudy, kieruje pracami TK. O tym, że jego nominacja może mieć poważne następstwa prawne, alarmowano już w 2018 roku .

Sędzia, który nie jest sędzią

Producent trawników ponosił szkody z powodu postanowień prawa łowieckiego. Skarga konstytucyjna na przepisy tej ustawy została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny, a decyzję podpisał Mariusz Muszyński. "Jego uprawnienia do orzekania są kwestionowane, bo zajął miejsce innego poprawnie wybranego sędziego TK, którego nie zaprzysiągł prezydent. Dlatego też zdanie odrębne w tej sprawie napisał sędzia TK Piotr Tuleja" - czytamy na stronie RPO.

Jak zaznacza RPO, sędzia Tuleja napisał, że skład Trybunału "został ukształtowany z naruszeniem Konstytucji RP" w szczególności z naruszeniem jej art. 194 ust. 1".

WIĘCEJ O:

Mariusz Muszyński wymiar sprawiedliwości trybunał konstytucyjny europejski trybunał praw człowieka temat TOK FM
Weź udział w dyskusji (12)
POLECAMY
"Prokuratura Krajowa chce 250 tys. zł za "szkalujący wywiad". Sędzia Żurek ma radę dla prokuratora Święczkowskiego"
"Zesłany śledczy z Warszawy: Musimy zbudować nową prokuraturę i to nadzieja, która mnie trzyma"
"Ważna decyzja NSA. "Obecna KRS nie jest organem wystarczająco niezależnym". Uchwały ws. powołań sędziów uchylone"
""Podwójne standardy". Tak wiceminister sprawiedliwości komentuje opinię rzecznika TSUE"
"Izba Dyscypliarna rozpatruje sprawę sędziego Wróbla. Obrończynie złożyły "szereg wniosków", a posiedzenie odroczono"
"Katowice. Kierowca, który przejechał nastolatkę, w niedzielę będzie składał wyjaśnienia"
"Tokio 2020. Mamy drugi medal olimpijski. Polska sztafeta mieszana zdobyła złoto"
"Katowice. 19-latka zginęła pod kołami autobusu. Jego kierowca odjechał"