Sondaż: Chcemy szczepić dzieci. Choć sceptyczni są rodzice jedynaków

68,7 proc. ankietowanych Polaków zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość - wynika z sondażu United Surveys wykonanego na zlecenie "DGP" i RMF FM.
Zobacz wideo

Jak czytamy w środowym wydaniu "DGP", jeszcze większe poparcie dla szczepienia dzieci widać w licznych rodzinach - 74 proc. osób posiadających dwoje i więcej potomstwa na pytanie, czy zaszczepiłoby swoje własne dzieci, gdyby była taka możliwość, odpowiedziało twierdząco. Wśród rodziców jedynaków poparcie jest znacząco niższe.

Szczepienia dla dzieci. Poparcie zależne od płci rodzica

Z badania wynika, że różnice widać także w podziale na płeć. "Kobiety mniej chętnie niż mężczyźni zdecydowałyby się na podanie preparatu najmłodszym - za takim rozwiązaniem byłoby 65 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn. Zależności też widać w związku z wykształceniem - im niższe, tym większa niechęć. 62 proc. ankietowanych z wykształceniem podstawowym i zawodowym zgodziłoby się szczepić dzieci. Przy wyższym wykształceniu ten odsetek rośnie do 77 proc. - czytamy w "DGP".

W tej chwili rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 jest możliwa dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat. W tym tygodniu Rada Medyczna wyda opinię dotyczącą możliwości szczepienia dla młodzieży, która skończyła 16 lat. Jeśli rekomendacja będzie pozytywna, Narodowy Program Szczepień zostanie rozszerzony. Dzięki temu osoby w wieku 16-17 lat będą mogły zarejestrować się i zaszczepić przeciw COVID-19.

TOK FM PREMIUM