Papież przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy

Papież przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla - poinformowała w środę w południe nuncjatura apostolska w Polsce.
Zobacz wideo

W komunikacie opublikowanym na stronie nuncjatury apostolskiej w Polsce czytamy, że "Ojciec Święty przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla".

Wyjaśniono, że "w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska - działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej".

"Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również inne trudności w zarządzaniu diecezją, biskup bydgoski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego" - napisano w komunikacie.

Przypomnijmy, na początku 2020 roku sąd w Bydgoszczy podjął decyzję w sprawie zadośćuczynienia dla byłego ministranta, który był wykorzystywany seksualnie przez księdza. Przekonywał on, że przełożeniu duchownego wiedzieli o jego zachowaniu, lecz nic z tym nie zrobili i pozwalali mu dalej pracować z młodzieżą. Jednym z przełożonych tego księdza miał być biskup bydgoski Jan Tyrawa. W grudniu 2020 roku wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy podtrzymał Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który uznał, że poszkodowanemu mężczyźnie Kościół ma wypłacić 300 tysięcy odszkodowania.

TOK FM PREMIUM