Dwulatek uwięziony w rozgrzanym samochodzie. Policjanci wybili szybę, żeby go uratować

Małego chłopca zamkniętego w rozgrzanym na słońcu samochodzie uratowali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Wybili szybę w aucie i wydostali 2-latka.
Zobacz wideo

- Do niebezpiecznej sytuacji doszło w czwartek około południa na jednym z parkingów sklepowych w Aleksandrowie Łódzkim. Według zgłoszenia w zaparkowanej na słońcu skodzie miało być zamknięte kilkuletnie dziecko. Na miejsce pojechali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Ustalili, że dziecko znajdowało się w samochodzie od około 20 minut. Samochód był zaparkowany w pełnym słońcu, a temperatura na zewnątrz zbliżała się do 30 stopni Celsjusza. Policjanci błyskawicznie podjęli decyzję o wybiciu szyby w aucie i wydostaniu chłopca na zewnątrz - relacjonowała Magdalena Nowacka z Powiatowej Komendy Policji w Zgierzu.

Według policjantów niespełna 2-letni chłopiec był mocno czerwony na buzi i ciele oraz intensywnie się pocił. Dlatego uznali, że pozostawienie go na dłużej w takich warunkach realnie zagrażało jego zdrowiu, a nawet życiu. Po kilkunastu minutach w klimatyzowanym radiowozie maluch doszedł do siebie.

Po pewnym czasie na miejscu zjawiła się 30-letnia matka dziecka z zakupami. Jak wyjaśniła, nie zabrała synka ze sobą, bo spał, gdy parkowała samochód.

W tej sprawie zostanie przeprowadzone postępowanie dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dziecka.

Apele i brak wyobraźni opiekunów dzieci

Po raz kolejny okazało się, że apele, aby nawet na krótko nie pozostawiać w samochodzie dzieci, osób starszych i zwierząt, nadal są potrzebne. Jak wyjaśniła rzeczniczka zgierskiej policji, podczas upałów we wnętrzu zaparkowanego pojazdu temperatura rośnie do nawet 80 stopni, co powoduje natychmiastowe przegrzanie organizmu i może doprowadzić do śmierci.

- Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających jego wydostanie z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby - podkreśliła Nowacka.

TOK FM PREMIUM