Na Mazowszu zawyją syreny alarmowe, to próba systemu wczesnego ostrzegania

W dniach 17-21 maja planowane jest uruchomienie na Mazowszu syren alarmowych wchodzących w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania - podał w piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki. "Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszcy ćwiczeniu Renegade-Sarex-21" - wyjaśniono.
Zobacz wideo

Jak zaznaczył urząd, podczas ćwiczenia uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. "Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren" - zaznaczono w komunikacie.

"Ponadto emitowane będą komunikaty głosowe wynikające z przebiegu ćwiczenia informujące o rozpoczęciu treningu oraz próbie systemu ostrzegania i alarmowania" - dodano.

Urząd wyjaśnił, że włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza. "W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności" - podkreślono.

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt.

Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.

TOK FM PREMIUM