Branża muzyczna protestuje. "Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!?"

Można już pójść na mecz piłkarski, do galerii handlowej, kościoła czy do teatru. Ale nadal nie wiadomo, kiedy rząd poluzuje obostrzenia dotyczące branży muzycznej i koncertowej. "Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?" - czytamy w liście przygotowanym przez stowarzyszenia skupiające polską branżę muzyczną.
Zobacz wideo

List opublikowali dziś na Facebooku m.in. Katarzyna Nosowska, Artur Rojek, zespół Raz, Dwa, Trzy.

"Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas z pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach! Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu" - czytamy w apelu podpisanym przez Związek Zawodowy Muzyków RP,  Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, Izbę Gospodarczą Menedżerów Artystów Polskich oraz Polską Izbę Techniki Estradowej.

"Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50 proc. publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych. Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?" - pytają autorzy listu.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o kulturę i sztukę, to od minionego piątku mogą działać kina, teatry, filharmonie. Wcześniej już poluzowano obostrzenia dotyczące m.in. galerii i muzeów. Wszystkie placówki muszą działać w reżimie sanitarnym.

TOK FM PREMIUM