Oleica krówka, czyli chrząszcz, który może zabić? Wytwarza silnie trującą ciecz

Jedna kropelka cieczy, którą w stresowych sytuacjach wytwarza chrząszcz gatunku oleica krówka, może być dla człowieka śmiertelna. Leśnicy ostrzegają, że chrząszcz, którego można spotkać w polskich lasach, produkuje jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Uspokajają jednocześnie, że pojedynczy owad nie jest w stanie wytworzyć za jednym razem takiej ilości, która mogłaby spowodować zgon.
Zobacz wideo

Przed chrząszczem oleica krówka ostrzega na swoim Facebooku Nadleśnictwo Dojlidy. Jak czytamy, oleica krówka to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem. Leśnicy piszą, że podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą, żółtą ciecz, która zawiera kantarydynę, jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. 

"Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny" - czytamy we wpisie. "Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego "arsenał", może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu" - uspokajają leśnicy. 

DOSTĘP PREMIUM