Syn Zbigniewa Brzezińskiego nowym ambasadorem USA w Polsce? Biden rozważa nominację

Ambasadorem USA w Polsce może zostać prawnik Mark Brzeziński, czyli syn Zbigniewa Brzezińskiego i były doradca Baracka Obamy. Dziennik "New York Times" podaje, że taką nominację rozważa prezydent Joe Biden.
Zobacz wideo

Dziennik "New York Times" informuje, że prezydent Joe Biden ma nominować Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", Mark Brzeziński to urodzony w 1965 r. prawnik, dyplomata i znawca amerykańskiej polityki zagranicznej. Biegle mówi po polsku, przez cztery lata był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji. W 2008 roku podczas kampanii wyborczej doradzał Barackowi Obamie, po jego zaprzysiężeniu był również brany pod uwagę jako kandydat na ambasadora USA w Polsce.

Mike Brzeziński jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, profesora politologii i doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA za prezydentury Jimmy’ego Cartera. Wcześniej był również doradcą Lyndona Johnsona i Johna F. Kennedy’ego. Zmarł w 2017 roku.

Poprzednią ambasador USA w Polsce była Georgette Mosbacher, która objęła ten urząd w sierpniu 2018 roku. Była pierwszą kobietą, która pełniła tę rolę. Rezygnację złożyła pod koniec 2020 roku, gdy ogłoszono zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Wówczas została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

DOSTĘP PREMIUM