Biskup Tadeusz Rakoczy ukarany przez Watykan. To on miał zignorować sprawę molestowania Janusza Szymika

Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy ma m.in. zakaz uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych KEP. Taką decyzję podjęła Stolica Apostolska po zakończeniu postępowania ws. zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych.

Jak poinformowała Archidiecezja Krakowska, Watykan, działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadził postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. 

- W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych; nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy; zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski - czytamy w komunikacie. 

Biskup Rakoczy został też zobowiązany do wpłacenia z prywatnych środków "odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć". 

Kim jest biskup Tadeusz Rakoczy?

Biskup Tadeusz Rakoczy jest związany ze sprawą molestowania seksualnego Janusza Szymika. To tego duchownego na początku lat 90. ofiara próbowała zainteresować swoją krzywdą. Bezskutecznie. Szymik miał usłyszeć od Rakoczego, że ten "będzie się za niego modlił". 

DOSTĘP PREMIUM