RPO: Wzrasta liczba długotrwałych śledztw i czas pobytu podejrzanych w aresztach
Jak zaznaczył Bodnar w tym piśmie - zamieszczonym w poniedziałek na stronie Biura RPO - z dostępnych mu danych prokuratury wynika m.in., że "od 2016 r. nastąpił znaczny wzrost liczby postępowań długotrwałych". Na przykład w 2015 r. śledztw trwających od dwóch do pięciu lat było 604, a takich trwających ponad pięć lat – 106. Tymczasem w roku 2020 śledztw trwających od dwóch do pięciu lat było 2 900, zaś tych o ponad pięcioletnim czasie trwania – 467.
"Statystyki te są wręcz dramatyczne i wskazują, że w niektórych przedziałach czasowych ponad czterokrotnie wzrosła liczba spraw, w których prowadzone są długotrwałe postępowania przygotowawcze" - ocenił RPO.
Z kolei w odniesieniu do tymczasowych aresztów - jak wskazano w piśmie RPO - w 2015 r. takich trwających od pół roku do roku było 1 432, od roku do dwóch lat - 157, zaś ponad dwa lata - 11. W roku 2020 zaś takich tymczasowych aresztów było odpowiednio - 2 920, 697 i 90.
Zdaniem Bodnara "dane te świadczą o narastającym po wejściu w życie w 2016 r. Prawa o prokuraturze systemowym problemie spadku sprawności prowadzonych przez prokuraturę postępowań przygotowawczych".
"Uwagi te przedstawiam, (...) z uprzejmą prośbą o wskazanie przyczyn tak radykalnego spadku efektywności działań prokuratury w ramach postępowań przygotowanych prowadzonych po wejściu w życie w 2016 r. Prawa o prokuraturze" - zakończył swe pismo do MS Bodnar.
Już przed rokiem Bodnar zwracał się do Senatu o podjęcie prac modyfikujących przepisy odnoszące się do stosowania tymczasowych aresztowań. "Przewlekłość stosowania tymczasowego aresztowania w Polsce stała się znów problemem systemowym w Polsce. Świadczy o tym liczba aresztowanych, która osiągnęła ponad 10-procentowy poziom w liczbie wszystkich osób osadzonych" - pisał wówczas RPO.
W mediach w ostatnich tygodniach wskazywano, że dane dotyczące wydłużających się postępowań - także tych sądowych - oraz aresztów tymczasowych wynikają m.in. z braków kadrowych oraz z sytuacji epidemicznej dodatkowo spowalniającej sprawy.
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Dawid Kubacki kończy sezon. "Nie to jest teraz najważniejsze"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Francja. Rząd zostaje. Zabrakło 9 głosów do uchwalenia wotum nieufności
- Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? "To tylko dobra wymówka"
- "Ropa coraz tańsza przez banki". Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele
- "Margin Call": film zamiast podręczników do Business English
- "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"