Powstaje Czarna Księga Przemocy w Rodzinie. Poznamy liczbę śmiertelnych ofiar
- Do tej pory opieraliśmy się na szacunkach, które za sprawą naszego projektu zastąpią dane. To właśnie z konieczności pozyskania rzetelnych informacji, ukazujących faktyczną skalę problemu powstał nasz projekt - wyjaśniła.
Poinformowała, że próbę dokładnego zmierzenia skali tego zjawiska podjęło Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ w ramach projektu Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej 2021. - Projekt dotyczy szeroko pojętego zliczenia śmiertelnych przypadków związanych z przemocą domową. Chodzi nam o to, by policzyć zabójstwa, a także usiłowania zabójstw, samobójstwa oraz tajemnicze zaginięcia w rodzinach, gdzie wcześniej raportowano przemoc - zaznaczyła Szczupaczyńska.
Poinformowała, że dane będą pozyskiwane z monitoringu mediów, danych z policji, z prokuratur i sądów, zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy, czy placówek ochrony zdrowia. - Planujemy, aby to wszystko, co uda nam się zliczyć, zamknąć w raporcie, który przedstawimy szeroko. W raporcie znajdą się nie tylko dane, jakie udało nam się pozyskać, lecz także rekomendacje dotyczące metodologii zbierania danych o śmiertelnych zdarzeniach związanych z przemocą domową w Polsce w kolejnych latach - zastrzegła Szczupaczyńska.
Poinformowała, że raport ukaże się najprawdopodobniej w połowie 2022 r.
Wzrost przemocy domowej w pandemii
Jak podkreśliła Szczupaczyńska, pandemia i związana z nią izolacja spowodowała znaczący wzrost przypadków przemocy domowej w rodzinach. - W wyniku obostrzeń ofiary przemocy niejednokrotnie zostawały zamknięte w jednym pomieszczeniu z osobą stosującą przemoc, w związku z czym ta przemoc eskalowała bardziej. Osoby pokrzywdzone nie mogły wyjść z domu do pracy czy do szkoły. Dlatego w tym roku w rodzinach jest zdecydowanie więcej przypadków przemocy - oceniła.
Sygnały o śmiertelnych zdarzeniach w kontekście przemocy domowej można nadsyłać na adres: centrum@niebieskalinia.pl. Więcej o projekcie na stronie www.niebieskalinia.pl.
Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Patronat instytucjonalny nad projektem objął Zakład Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych PAN. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.
DOSTĘP PREMIUM
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- TOK FM gra z WOŚP! Licytuj kawę do "Poranka TOK FM", udział w audycjach czy 100-letni Dostęp Premium [LISTA LICYTACJI]
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera