Ponad 90 proc. bonów turystycznych nie zostało zrealizowanych, ale zainteresowanie rośnie. ZUS wydał ponad 1,5 mld zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 1,6 mln bonów turystycznych na kwotę blisko 1,5 mld zł. Ale 90 proc. z nich - nawet tych pobranych - nie zostało jeszcze zrealizowanych. Choć zainteresowanie programem w ostatnim czasie rośnie, a do korzystania z bonów zachęcał w TOK FM wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.
Zobacz wideo

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał ponad 1,6 mln bonów o łącznej wartości prawie 1,5 mld zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 22,7 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Jednak beneficjenci wykonali dotąd 550 tys. płatności bonami na łączną kwotę ok. 400 mln zł. - Możemy poprawić komfort swojej rodziny, swoich dzieci, właśnie korzystając z tych środków. - zachęcał w TOK FM wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek. - Proszę pamiętać, że środki z tego tytułu trafiają również do firm, które prowadzą tego typu działalność i które akceptują bony - zaznaczał. 

- Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł - wyjaśniała w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała, za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 roku. Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Z danych ZUS wynika również, że największym zainteresowaniem bon turystyczny cieszy się w Małopolsce, gdzie wydano około 96 tys. bonów. Na drugim miejscu jest województwo pomorskim, gdzie wydano ich ok. 93 tys., a na trzecim zachodniopomorskim z 81 tys.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie w "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus".

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aby przystąpić do programu, na PUE ZUS trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Tam podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. ZUS apeluje do przedsiębiorców, żeby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.

DOSTĘP PREMIUM