"Tęczowe flagi są w Polsce towarem deficytowym". Brakuje ich tak samo, jak równych praw dla osób LGBT

- Wbrew temu, co można by podejrzeć, bo tęczowych flag coraz więcej widać na ulicach, wiszą w oknach w mieszkaniach, kawiarniach, miejscach kultury, to wcale nie są tak łatwo dostępne - mówiła Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii. Właśnie rusza z akcja "Gdzie po flagi?", a gościni TOK FM przekonywała, że szczególnie w czerwcu warto wywiesić tęczową flagę.
Zobacz wideo

Okazuje się, że z tęczowymi flagami jest w Polsce jak z równymi prawami dla osób LGBT, czyli powinny być, a ich nie ma. Dlatego rusza akcja Kampanii Przeciw Homofobii "Gdzie po flagi?", której patronem jest Radio TOK FM. Jak zauważała Cecylia Jakubczak z KPH, tęczowe flagi są w Polsce towarem deficytowym. - Wbrew temu, co można by podejrzeć, bo tych tęczowych flag coraz więcej widać na ulicach, wiszą w oknach w mieszkaniach, kawiarniach, miejscach kultury, ale wcale nie są tak łatwo dostępne. Nie można ich mieć tu i teraz. Trzeba wykonać trochę ruchów, żeby je dostać - mówiła. 

Gościni TOK FM podkreślała również, że szczególnie w czerwcu warto wywiesić tęczową flagę. - To jest szczególny miesiąc dla społeczności LGBT, to jest Miesiąc Dumy. Jego tradycja przypłynęła do nas przez ocean ze Stanów Zjednoczonych. Miesiąc Dumy zaczął być celebrowany w latach 90. ku upamiętnieniu zamieszek w nowojorskim klubie Stonewall Inn, który traktujemy jak mit założycielski ruchu emancypacyjnego osób LGBT - wyjaśniała. - Wtedy po raz pierwszy mocno, intensywnie społeczność sprzeciwiła się agresji, dyskryminacji, nierównościom. Od tego momentu intensywnie walczy o równouprawnienie, nie tylko w Stanach, ale też na całym świecie - dodała. 

 

Jakubczak przyznała też, że tęczowe flagi w Polsce wciąż dużo łatwiej zobaczyć w największych miastach niż w tych mniejszych. - Musimy pamiętać o tym, że 30 proc. terytorium Polski ogłosiło się "strefami wolnymi od LGBT" i nie są to miejsca, w których społeczność, jej sojusznicy i sojuszniczki czują się na tyle bezpiecznie, żeby te flagi wywieszać - przypominała. 

Kampania Przeciw Homofobii zachęca, żeby każda osoba, która świętuje Miesiąc Dumy, wywiesiła tęczową flagę, zrobiła zdjęcie i umieściła je w mediach społecznościowych z hasztagiem #MiesiącDumy. Przez cały czerwiec KPH będzie udostępniać na swoim profilu na Instagramie zdjęcia z tęczowymi flagami, których autorzy/ki użyją hasztagu #MiesiącDumy i otagują @kph_official.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM