Sędzia Beata Morawiec nie straci immunitetu i wróci do orzekania

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zmieniła uchwałę pierwszej instancji. Sędzia Beata Morawiec nie straci immunitetu i wróci do orzekania.
Zobacz wideo

- Sąd Najwyższy zmienił uchwałę pierwszej intencji w ten sposób, że odmawia zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności pani sędzi. Tym samym uchyleniu ulegają środki, które wcześniej nakazane zostały w sądzie pierwszej instancji, czyli o zawieszeniu i o obniżeniu uposażenia - przekazał rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. Decyzja jest prawomocna.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba - na wniosek Prokuratury Krajowej uchyliła nieprawomocnie immunitet sędzi w październiku. Od tego czasu Morawiec nie jest dopuszczana do orzekania. Prokuratura chciała jej postawić zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych, nadużycia uprawnień i przyjęcia łapówki. 

Zdanie odrębne złożył przewodniczący składu sędzia Jan Majchrowski.

Na sali - podczas ogłoszenia uchwały - nie było obrońców sędzi Morawiec, którzy wcześniej opuścili budynek Sądu Najwyższego, po tym jak Izba nie poinformowała stron, kiedy mogą się spodziewać decyzji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM