Czarnek do Bodnara: Zamiast zaproszeń proszę o wyjaśnienia ws. Tour de Konstytucja

Zamiast zaproszeń prosiłbym raczej Rzecznika Praw Obywatelskich o wyjaśnienie, dlaczego jego koledzy z "Tour de Konstytucja" wykorzystują dzieci przedszkolne i ze szkół podstawowych do akcji czysto politycznej - napisał szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do zaproszenia do rozmowy skierowanego przez Adama Bodnara.
Zobacz wideo

"Tour de Konstytucja" to akcja zorganizowana pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara. Jej celem jest m.in. popularyzacja zapisów konstytucji, ale rządzącym i prawicowym publicystom "staje ością w gardle". We wtorek portal wPolityce.pl opisał, że na nagraniach z Dobczyc (Małopolska) widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi nie tylko o konstytucji, ale także o sytuacji Polski w Europie. Zdaniem publicystów portalu, na plac weszła wtedy grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami. Dzieci otrzymały chorągiewki, a panie z przedszkola - egzemplarze konstytucji. Na prawicowych portalach pisano m.in., że w trakcie spotkania... promowano aborcję i "zabijanie nienarodzonych".

W środę szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że zlecił wnikliwą kontrolę szkoły i przedszkola, z którego dzieci wzięły udział w "Tour de Konstytucja". W jego ocenie dzieci zostały wykorzystane w czasie happeningu politycznego. Jak było naprawdę? Można samodzielnie ocenić, oglądając poniższy film:

RPO Adam Bodnar pytany o sprawę w piątek w WP.pl zadeklarował, że "bardzo chętnie zaprosi pana ministra na spotkanie, bardzo chętnie z panem ministrem podyskutuje na różne tematy". Minister Czarnek odpowiedział tweetem: "Zamiast zaproszeń prosiłbym raczej Pana RPO o wyjaśnienie, dlaczego jego koledzy z "Tour de Konstytucja" wykorzystują dzieci przedszkolne i ze szkół podstawowych do akcji czysto politycznej, opowiadając im o turystyce aborcyjnej i oczerniając Prezydenta RP".

Andrzej Chyra proponuje, by konstytucja była na liście lektur 

Organizatorzy "Tour de Konstytucja" nie przejmują się nieprawdziwymi oskarżeniami i nie zamierzają odpuszczać. Bus, w którym znajduje się kapsuła z egzemplarzem konstytucji, jedzie dalej i odwiedza kolejne miasta, by rozmawiać o Konstytucji, praworządności, prawach człowieka czy wolnościach obywatelskich. Wspierający akcję aktor Andrzej Chyra proponuje nawet, by konstytucję umieścić w kanonie szkolnych lektur.

W weekend "Tour de Konstytucja" będzie na Podkarpaciu, m.in. w miasteczku Lubaczów. - Udało nam się zaprosić sędziego Pawła Juszczyszyna. Z innymi znanymi prawnikami będziemy się łączyć online - mówi jedna z organizatorek Anna Knap.

Sędzia Artur Broś z lubaczowskiego sądu dodaje, że tego typu wydarzenia jak "Tour de Konstytucja" powinny się odbywać i w dużych miastach, i w małych miejscowościach. - Zwłaszcza osoby młode angażują się w okazywanie swojej postawy. Na tym polega demokracja, różnorodność jest podstawą demokracji - przekonuje sędzia. - Trzeba o tym rozmawiać, mówić o podwalinach, na których oparta jest relacja obywatela z władzą, czyli o konstytucji. Jeśli się czegoś uczymy, coś poznajemy, to musimy się uczyć właśnie od podstaw - dodaje.

Dlaczego właśnie Lubaczów? Bo prężnie działa tam grupa lokalnych aktywistów, zaangażowanych już wielokrotnie w obronę sądów czy w Ogólnopolski Strajk Kobiet. - Konstytucja to może dla niektórych temat trudny, ale trzeba o nim rozmawiać. Trzeba wytłumaczyć ludziom, że konstytucja daje nam bardzo dużo i że władza nie może łamać naszych praw obywatelskich - mówi Anna Knap.

"Tour de Konstytucja" to kilkudziesięciodniowy objazd po Polsce. "Tour – BUS" przewozi zwój konstytucji, materiały informacyjne i gadżety, w tym znaczki, długopisy, flagi. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, a współorganizatorami m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Zbigniew Hołdys, Komitet Obrony Demokracji i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

W sobotę 12 czerwca "Tour de Konstytucja" będzie w Mielcu (od godz. 11 na Placu Armii Krajowej) i w Rzeszowie (od godz. 16 na rynku). Z kolei w niedzielę pojawi się we wspomnianym już wcześniej Lubaczowie (od godz. 10) oraz w Przemyślu (od godz. 16.00 na rynku).

TOK FM PREMIUM