Koniec spokojnej i słonecznej pogody. W sobotę przyjdą burze. IMGW wydało ostrzeżenia

Choć poranek na to nie wskazuje - sobota może okazać się dla wielu pogodowym rozczarowaniem. Synoptycy przewidują niemal w całej Polsce burze - w niektórych miejscach mogą być one gwałtowne. IMGW wydało ostrzeżenia.
Zobacz wideo

Polska znajduje się dziś w zasięgu zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym, które przemieszczać się będą w ciągu dnia z północnego zachodu na południowy wschód. Przed frontem zalega jeszcze ciepłe i dość wilgotne powietrze polarne morskie, zaś po przejściu frontu, z północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsza i zdecydowanie suchsza masa powietrza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują na terenie niemal całej Polski, z wyjątkiem woj: zachodniopomorskiego, pomorskiego i północnej części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego.

Jak podają synoptycy IMGW, w regionach objętych alertami burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, miejscami do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad.

Alerty zaczną obowiązywać w sobotę od godz. 12.

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydaje się przy prognozowanych opadach deszczu poniżej 30 mm i możliwych porywach wiatru do 25 m/s.

TOK FM PREMIUM