"Witam Warszawę kolorową, uśmiechniętą, tolerancyjną!". Parada Równości w Warszawie
Upał, ani obostrzenia nie odstraszyły uczestników. W Paradzie Równości uczestniczyły tłumy. - W tej brunatnej magmie, którą zalewają nas politycy z prawej strony, chcemy mieć przestrzeń wolności - mówił reporterowi TOK FM jeden z uczestników.
W tym roku znów oficjalnego patronatu udzielił Paradzie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. To drugi honorowy patronat prezydenta miasta w dwudziestoletniej historii Parady. Pierwszy został udzielony (również przez Trzaskowskiego) w 2019 roku.
- Witam Warszawę kolorową, uśmiechniętą i tolerancyjną! - mówił prezydent Warszawy przed rozpoczęciem Parady Równości. Jak podkreślił Trzaskowski, "to święto wszystkich, którzy są tolerancyjni". Nie jest jedynym politykiem KO, który uczestniczy w imprezie. Są też m.in. posłowie Barbara Nowacka, Dariusz Joński, Franek Sterczewski, Michał Szczerba, Sławomir Nitras. Są też politycy Lewicy, m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Anna Maria Żukowska, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek.
Tuż przed godziną 17 Marsz dotarł na Pole Mokotowskie. Organizatorzy rozwiązali tegoroczną paradę równości.
Parada Równości to największe w Polsce święto wolności, równości i tolerancji. Najważniejsze prorównościowe wydarzenie organizowane jest przez Fundację Wolontariat Równości. Od trzech lat odpowiada za nie zespół młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Według szacunków mediów w roku 2019 w radosnym marszu wzięło udział ponad 80 tys. uczestników. Rok temu - ze względu na epidemię koronawirusa - parada nie przeszła ulicami Warszawy.
Parada Równości od 2001 roku
Parada Równości odbywa się w Warszawie od 2001 roku. Przypomnijmy, w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński (PiS) zakazał parady. W dniu, kiedy miała się odbyć, przed stołecznym ratuszem zorganizowano protest pod hasłem Wiec Wolności. Również rok później nie było zgody prezydenta Kaczyńskiego - parada odbyła się jednak jako zgromadzenie nielegalne.
- Nasze postulaty od 20 lat się nie zmieniają. Ale rzeczywiście ostatnie dwa lata zmieniły dla społeczności LGBT bardzo dużo w naszym kraju. To była walka polityczna z naszym życiem w tle, które było i jest cynicznie wykorzystywane w politycznej grze - mówił TOK FM Rafał Wojtczak z biura prasowego Parady Równości.
Posłuchaj:
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
"Nie umią w te klocki". Sienkiewicz o błędach PiS w relacjach z Ukrainą
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
- Polska i Ukraina "nakręcają spiralę fatalnych relacji". "Strzelanie po kolanach, które broczą krwią"
- "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"
- Zmarł po kąpieli w Bałtyku. "Miał rany na skórze"