Czego najbardziej potrzebuje polska społeczność LGBT? "Nasze postulat nie zmieniły się od 20 lat"
Po rocznej przerwie Parada Równości przejdzie przez Warszawę. Oczywiście z zachowaniem ograniczeń dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na przykład uczestnicy będą podzieleni na 150 grupy, bo tylko na takie zgromadzenia pozwalają obostrzenia rządowe.
- Te rozwiązania są głównie skierowane przeciwko protestom. W tym samym czasie, kiedy będzie dziś szła Parada Równości, będzie na Stadionie Narodowym strefa kibica dla... 30 tys. osób - mówiła w TOK FM główna organizatorka tegorocznego marszu - Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości.
Jak przyznała w rozmowie z Karoliną Głowacką, jeszcze kilka tygodni temu, gdy w Polsce mieliśmy III falę epidemii koronawirusa, nie liczyła na to, że do parady w ogóle dojdzie. A tegoroczne spotkanie jest niezwykle ważne. Nie tylko dlatego, że epidemia dotknęła też społeczności LGBT, ale także dlatego, że grupa ta stała się obiektem bezpardonowej fali ataków, podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej.
- Dlatego ta parada jest tak ważna. Dużo osób albo już wyjechało, albo myśli o wyjeździe. Parada ma być trochę mniej protestem, a bardziej spotkaniem dla naszej społeczności. Żebyśmy znów mogli poczuć wspólnotę, wesprzeć się i zebrać energię. bo wiemy, że przy kolejnej kampanii wyborczej sytuacja zapewne się powtórzy - przyznała Maciocha.
Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł
Czego najbardziej potrzebuje polska społeczność LGBT?
Parada Równości po raz pierwszy przeszła przez Warszawę w 2001 roku. - Ile dało się "wymaszerować" - osiągnąć w tym czasie? Ile zmieniło się na plus w czasie tych dwóch dekad? - pytała dziennikarka TOK FM.
- Z punktu widzenia prawa nic się nie zmieniło. Nasze postulat też się nie zmieniły od 20 lat. Ale z perspektywy zmiany społecznej, którą obserwujemy, z perspektywy zmian w samej społeczności mamy ogromną zmianę - oceniła rozmówczyni Głowackiej. Jak wyjaśniła, widząc medialne przekazy, pokazujące Polskę, jako kraj homofobiczny, warto przypomnieć, że nie do końca tak właśnie jest. - Ponad połowa Polek i Polaków popiera np. zalegalizowanie w jakiejś formie związków jednopłciowych. Jest dużo osób, które nas wspierają. Ja tę zmianę społeczną widzę, bardzo dużą zmianę - stwierdziła Julia Maciocha.
Jakich więc zmian prawnych najbardziej potrzebuje polska społeczność LGBT? - Przede wszystkim potrzebujemy prawodawstwa antydyskryminacyjnego. Aktualnie każdy może wyjść, wyjechać na ulicę z jakąkolwiek furgonetką, nagłośnieniem i opowiadać kłamstwa o nas. Nie jesteśmy chronieni w przestrzeni publicznej. Drugi punkt to ułatwienie procesu tranzycji dla osób transpłciowych. Obecnie dorosła osoba transpłciowa musi pozwać własnych rodziców, żeby zmienić dokumenty. To jest uwłaczające, potworne. A trzecia rzecz to usankcjonowanie - w jakikolwiek sposób - związków jednopłciowych - wyliczała gościni TOK FM.
Przypomniała też, że Parada Równości to nie tylko spotkanie dotyczące społeczności LGBT. - Mamy też postulaty dotyczące edukacji seksualnej, osób niepełnosprawnych, zmian klimatu. W tym roku zaprosiliśmy do udziału aktywistów z Białorusi. Żeby mieli miejsce, by wykrzyczeli swój ból, by powiedzieć, co się dzieje w ich kraju - mówiła Julia Maciocha.
Podczas tegorocznej warszawskiej Parady Równości będzie też "niewielka akcja solidarności z Węgrami", po tym, jak w tym kraju wprowadzono bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące tzw. "homopropagandy". - Takie prawo oznacza m.in., że parada nie może się odbyć w Budapeszcie - wyjaśniła prezeska Fundacji Wolontariat Równości.
DOSTĘP PREMIUM
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- Biały Dom zabrał głos w sprawie wizyty Joe Bidena w Polsce
- Opozycja rozliczy PiS? Lewicka przypomina, że już raz Tusk im odpuścił. "PO nie opłacało się dobijać PiS"
- Koniec sporu Kaczyński-Sikorski. Szef PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy. Polityk PO przyjął przeprosiny
- Senat pracuje nad nowelą o ustawy o SN, a minister... odradza składanie poprawek. "Piach w tryby"
- Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. "Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję"